Pazartesi, 21 Ekim 2019
Şahin AKÇAP

ANNE VE BABALARA


Bahar geldi.

Önce cemreler birer birer düştü. Derken ardından su yürüdü ağaçların köklerinden; gövdesine, dallarına. Çiçekler açtı, çiçekler meyveye, yaprağa dönüştü. Börtü böcek çoktan yuvalarını terk edip doğanın kollarına kendini bıraktı. Kısacası doğa uyandı.

İnsan da doğanın bir parçası değil mi? Mevsim değişimi insanı da etkiledi. Daha canlı başlıyoruz güne. Kanımız daha deli akıyor. Ayaklarımız bizi kırlara, gönlümüz sevdalara çekiyor.

Çocuklarımız da, gençlerimiz de mevsim dönüşümünün etkisinde. Cıvıl cıvıllar, kıpır kıpırlar.

Dünyanın en yalın ve içten yazan şairlerinden merhum Orhan Veli Kanık bakın ne demişti?BENİ BU HAVALAR MAHVETTİ

Beni bu güzel havalar mahvetti,
Böyle havada istifa ettim
Evkaftaki memuriyetimden.
Tütüne böyle havada alıştım,
Böyle havada âşık oldum;
Eve ekmekle tuz götürmeyi
Böyle havalarda unuttum;
Şiir yazma hastalığım
Hep böyle havalarda nüksetti;
Beni bu güzel havalar mahvetti.Orhan Veli Kanık haklı. Baharın etkilerini düşündüğümüzde yazdığı şiirdeki mesaja katılmamak olanaksız…

İşte tüm bunları gözünüzün önüne getirerek okula giden çocuklarınızla, gençlerinizle daha yakından ilgileniniz. Ve sıkça sınıf öğretmeni, gerekirse okul rehber öğretmeniyle görüşünüz. Arkadaş çevresini dikkate almayı sakın ihmal etmeyiniz. Bizim kuşağın bizlere unutulmaz nasihatlerinden biri olan:

“Bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim.” Değer yargısını hep anımsayınız.

Biliyorsunuz sınav maratonu da başladı.

SBS (Seviye Belirleme Sınavları), ÖSS(Üniversite öğrenci seçme sınavı),burs sınavları, askeri okul ve polis koleji sınavları tekmili birden peş peşe…

Bu maratona da evladınız gibi sizde katılıyorsunuz. Yani sınav kulvarında anne ve baba olarak siz de koşuyorsunuz. Bunun için aile içi yaşamınızı çocuğunuzun istikbalini düşünerek planlamalısınız.

En küçük dinlenme anlarında bile; kırlara kaçmayı, minik piknikler yapmayı unutmayın. Bu kısa süreli kaçışlar yaşamınızdaki koşuşturmaya güç katacak, ruh sağlığınızı koruyacaktır.

Burası Antalya. Yeşil alanı bol… Duacı yolundaki Kepez Mesire alanı, Düzler çamı, Kurşunlu Şelalesi güler yüzlü, hoşgörülü çalışanlarıyla sıcak bir merhabanıza “Hoş geldiniz.” demeye hazırlar.

Aman ha! Çocuklarınızı, gençlerinizi ihmal etmeyin. Unutmayın ki siz evlatlarınıza sahip çıkmazsanız, sahip çıkanlar olacaktır. Otçusunu, hırlısını, hırsızını, akıl çelenini sakın hafife almayın…

Şahin AKÇAP

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-09-19

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-10-17

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-01-23

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-09-08

E-bülten Gurubu

bize katılın ...