Cuma, 15 Kasım 2019
Şahin AKÇAP

ZÜLFÜ LİVANELİ’DEN MEKTUP VAR


Veda filmini izledikten sonra yoğun bir duygusallıkla yazdığım ve siz okurlarıma sunduğum “Livaneli’nin ‘Veda’sı” başlıklı yazıma, Sayın Livaneli nazik bir jest yaparak yanıt vermiş.Kendisine içtenlikle teşekkür ederim.

Filmle ilgili düşüncelerimin yer aldığı yazımda serzenişte bulunmuş;

“Filme başka bir isim bulamadın mı?” diye sormuştum.

Sayın Livaneli diyor ki:

“Şahin bey

Güzel sözlerinize teşekkür ederim ama VEDA Salih Bozok’un büyük önderine

vedasıdır.”

Usta sanatçı Livaneli sözlerinde yerden göğe kadar haklıdır.

Ancak son yıllarda yaşadığımız sosyal sıkıntılar; biz Atatürk’ü yüreği ve beyniyle sevenler üzerinde inanılmaz bir gerilime neden oldu.

Rahmetli Özal’ın:

“Atatürk Süpermen değildi.”sözleriyle başlayan ince eleştiriler; dozunu artırarak Cumhuriyet ve Atatürkçü düşünce düşmanlarının uluorta sövgülerine dönüşmeye başladı.

Bütün bunların yarattığı paranoyadan olmalı ki; Livaneli gibi saygın bir sanatçının görkemli Atatürk öykülü filmine koyduğu “Veda” isminden bile kaygılanır olduk.

İnanıyorum ki; filmin tanıtımlarıyla bilgilendirilenler ve filmi izleyenler de benim gibi garip bir hüznün ürpertisini yüreklerinde hissetmişlerdir.

Kaygıma yanıtın Veda filminin senaristliğini,yönetmenliğini,müziğini yapan ve her yarattığı türküsü dilimizde hit bir parçaya dönüşen saygın sanatçı Livaneli’den gelmesi tuhaf duygularımı silip götürdü.

Cumhuriyet’in ne zorluklarla kurulduğunu, ulusal kurtuluş savaşımızın ne büyük acılar ve mücadele sonucunda kazanıldığını tarihin en yakın tanıklarından okuyan,öğrenen biz Atatürk sevdalıları sanırım pinpirikli olmakta haklıyız.

İran’da Şah’a karşı gelişen eylemlerin çığ gibi büyüyüp, kara bir devrime dönüşmesinin kanlı ortamından kaçan bir aydının:

“Her şey olup bittiğinde sanki biz kötü bir rüyanın içindeymişiz gibiydik.Ama yaşanılanların bir kötü rüya olmadığını anladığımızda ve bunu fark ettiğimizde de iş işten geçmişti.” Sözlerini de, Veda filmini izlediğimde anımsamadım dersem yalan olur.

Bilgisayar oyunlarında yorulan taze ve genç beyinlerin, okumaktan giderek uzaklaşan şimdiki kuşağın,onların sevgili öğretmenlerinin Veda filmini, Atatürk’ü çok yönlü düşünerek izlemelerini öneririm.

Livaneli ve filme emeği geçen herkese; bize Atatürk’ü bir daha hatırlattıkları ve sevgimizi tazeledikleri için canı gönülden teşekkür ediyorum.

İnanıyoruz ki; Atatürk dün vardı,bugün de var, yarın da olmaya devam edecektir.

Şahin AKÇAP

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-09-19

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-10-17

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-01-23

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-10-21

E-bülten Gurubu

bize katılın ...