Pazar, 17 Kasım 2019
Şahin AKÇAP

HAFİF RAYLI GÜLÜMSETİYOR


Hafif raylı ulaşım sistemi, onca kahırlı yapım ve deneme çalışmalarından sonra Antalyalının yüzünü güldürmeye başladı.

Hizmet startı verildiği gün, hafif raylıda yolculuk yapmak için heyecanlanan vatandaşlar arasında yerimi almıştım.

Korkum yada o günkü yolcuların korkusu; tramvayın bir yerde arızalanması,yolda kalması ve ilk heyecanın başladığı an bitmesi üzerineydi.

Korkulan olmadı,tramvay yollarda takılıp kalmadı.

O ilk yolculuk sonrası duraklardan birinde inerken çok keyif almıştım.

Galiba vatandaşlığın en güzel yanı adam yerine konulmakmış.

O, sıkıcı inşaat günlerinin ve de ne zaman sona ereceğini kestiremediğimiz deneme sürecinin yarattığı sıkıntıyı çoktan unutmuştuk.

Doğrusu itiraf etmeliyim ki, hafif raylı güzergahında oturup da her gün bu olanaktan yararlanmaya çalışanlar benim gibi mutlu.Zira duraklar dışında durmayan,dolmuş ve halk otobüsleri gibi sık sık yolcu indirip bindirmeyen tramvay; yolcularına hem zaman kazandırıyor hem de keyfi durak sorunu yaşatmadığı için gerilmesini engelliyor.

Görevliler de şirin gençler.

Vatandaşla ilgileniyor,şimdilik bilet almadan binen vatandaşlara bir sonraki yolculuklarında nasıl bilet edineceklerini ve yararlanacaklarını nazik bir dille anlatıyorlar.

Gözlemlerim arasında; dedelerin ve ninelerin, torunlarına uygun hava koşullarında tramvayı tanıtma yolculuğu yaptırmaları.

Tramvaydan yararlanan vatandaşlara naçizane önerim; bu yeni kent içi toplu taşıma aracına gözbebekleri gibi bakmaları,temiz tutmaları ve bilet alma konusunda özen göstermeleri,genç görevlilerin güvenini kesinlikle sarsmamaları.

Sessiz,dakik ve asla havayı kirletmeyen güç enerjisiyle,bu toplu ulaşım aracını bizlerin hizmetine sunan herkese teşekkür boynumuzun borcudur.

Dilerim, Antalya’nın en önemli sorunlarından biri olan trafik karmaşasını sona erdirir,ilerleyen zaman içinde metroya dönüştürülerek, dünya kenti Antalya’nın gülümseyen yüzlerinden biri olur.

Antalya,Antalyalı bunu hak ediyor.

Şahin AKÇAP

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-09-19

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-10-17

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-01-23

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-10-21

E-bülten Gurubu

bize katılın ...