Perşembe, 14 Kasım 2019
Şahin AKÇAP

TÜTÜNCÜLER


Tekel ürünlerine, tiryakinin ummadığı ölçüde zam yapılması yeni bir iş kolunun doğmasına neden oldu.
Tiryakilikten sıyrılmak irade işi…
Dördüncü Murat bile yasaklar koyarak, tebdili kıyafetlerle dolaşarak sigaranın, içkinin önüne geçememiş ve tarihçilerin yazdığına göre; sarayda dumanlanıp, kafa çekmişti.
Sigara iyi bir şey mi? Elbette değil!
Amerikalı yerlilerin dünyanın başına sardığı tütün maalesef müthiş bir sektör oluşturmakla kalmamış, sayısız hastalıkları da beraberinde getirmişti. Bugün kanserin ağababası sigara…
“Dumansız hava sahası” sloganıyla başlayan tütün yasağı ülkemizde de etkili oldu. Şahsen kapalı alanlarda, çocukların bulundukları ortamda sigara içilmemesi kuralını yürekten destekliyorum. Ancak; geçimini kahvehane, birahane, kulüp ve bezeri sektörlere bağlayanlar içinde ısrarla:
“Dumanlı hava sahası”
“Dumansız hava sahası” diye mekânlarını iki bölüme ayırmalarını öneriyorum.
Önce sağlık, her işin başı sağlık!
Yazımın başlığında yeni iş kolundan söz etmiştim.
Tekel ürünleri arasında yer alan tütün mamullerindeki yeni fiyatlar gerçekten sınırlı gelire sahip tütün alışkanlığı iradelerinin üstündeki tiryakileri can evinden vurdu.
Dedim ya, madde bağımlılığından kurtulmak kolay değil.
Bunu bilen uyanıklar, dünyada en güzel tütünün bulunduğu yörelerimizden getirdikleri tütünleri fason filtreler üzerine, Çin patentli makinelerle sararak atıl durumdaki sigara paketlerinin içine bir güzel sıralayıp, zamlı normal sigaranın yarı hatta üçte bir fiyatına karaborsada satıyorlar.
Geçen gün küçük çantasındaki bu tip sigaraları tiryakilere satmaya çalışan orta yaşlı adamla ayaküstü söyleştim. İşsiz olduğunu, sigara zammının tam bu sırada imdadına yetiştiğini söyleyen adam, bir taraftan da sağını solunu tedirginlik içinde gözlüyordu.
—Hijyen koşullarına uyuyor musunuz? Diye sordum.
Acı acı gülüp:
“Adı ütünde sigara…Sigaranın neyi hijyenik ki? Bin çeşit zehir var içinde. Benim sarıp, sattıklarım hiç olmazsa Anadolu’da yetişen tütünden. Gâvurun sigarasından bin kat daha iyi.” Demez mi?
Söyleşinin özeti, günlük rızkını çıkardığıydı.
—Ya yakalanırsan? Soruma verdiği yanıt ise tokat gibiydi:
“Geçim derdi iki yakamdan yakalamış, yakalasalar ne olur ağam.”

Şahin AKÇAP

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-09-19

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-10-17

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-01-23

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-10-21

E-bülten Gurubu

bize katılın ...