Cumartesi, 7 Aralık 2019
Şahin AKÇAP

TÜRK MİLLETİNİN EN BÜYÜK ZAAFI: ÇABUK UNUTMAK!


Efsane Vali merhum Recep Yaıcıoğlu’nun yaşamını konu alan Vali filmi geçtiğimiz günlerde televizyon kanallarından birinde yayınlandı.

Sıra dışı bir insan ve yönetici olan; eğilip, bükülmeyen Yazıcıoğlu, yaşamının son yıllarını Denizli valisi olarak sürdürmüştü.

Valinin yetkisi içine bölgede maden aramaları yapılmaktadır. Ancak aranan maden Uranyum olunca karanlık gölgeler de arama bölgesinde belirmeye başlamıştır. İki MTA mühendisi kaza süsü verilerek peş peşe öldürülür.

Artık Yazıcıoğlu büyük bir baskı altındadır. Görev yaptığı kentin topraklarında MTA (Maden Teknik Arama) tarafından elde edilen Uranyum olasılığı yüksek bulgu örneklerinin ve şüpheli mühendis ölümlerinin raporlarını Ankara’ya götürmeye karar verir. Yolda bir kaza sonucu hayatını kaybeder. O büyük kazada komaya giren Yazıcıoğlu hakkın rahmetine kavuşurken; ne garip rastlantıdır ki, taklalar atan, parçalanan araçtan şoförü basit yara, bereyle kurtulur.

Filmin sorulara çözüm arayan sahnelerinden birinde konuşan ve iki mühendisin ölümlerinden irkilen tetikçilerini ikna etmeye çalışan , karanlık güçlerle ilişkisi olan Amerikalının sözleri dikkat çekici ve çok ilginçtir.

—Korkmayın! Bu ölümler çabucak unutulur. Türklerin en büyük zaafı çabuk unutmaktır. Diye konuşur.

* * *

O sözlerin ardından; siyasi gelişmelerin yoğun yaşandığı, halkın çok kandırıldığı geçmiş günleri anımsadım.

Yaşadığımız ülkede yasa dışı yapılanlar ne yazık ki yapanın yanınına kar kalıyor.

Hırsızlıkların, talanların olduğu süreçlerde yargılananlar; ya milletvekili dokunulmazlığı zırhına bürünüp paçayı sıyırdılar, ya da bir yolunu bulup aklandılar.

Banka hortumlamalar, batan şirketlerin sihirli ellerle kurtarılışları, halkı; Maraş’ta, Sivas’ta Çorum’da birbirine boğazlatan provokatörlerin sırra kadem basması, seçim uğruna cennetin anahtarının bile getirim olarak kullanılması ve bir sürü ipe sapa gelmez suçlar, ilerleyen zaman içinde halkın belleğinde silinip gitti.

Hala bu ülkede faili meçhul cinayetlerin üstündeki karanlık örtüler kaldırılmadı.

Tek suçları vatanseverlik olan yazarlar, sanatçılar kim vurduya gittiler.

Filmdeki Amerikalı haini canlandıran karakterin sözleri çok doğruydu:

—Türklerin en büyük zaafı çabuk unutmaktır.

Unutuyoruz…

Evet… Evet… Vatan ve millet düşmanlarını çabucak unutuyoruz. O unuttuklarımız bir zaman sonra başka bir örgütlenme altında çıkıp geliyor, varlığından bile rahatsız olmuyoruz.

Atılan tokatlara diğer yanağımızı çevirmekten en küçük bir rahatsızlık bile duymuyoruz.

Bu hastalığımız devam ettiği sürece bizi hayatın her alanında sömürmeye devam edecekler.

Şahin AKÇAP

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-11-26

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-10-17

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-11-25

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-10-21

E-bülten Gurubu

bize katılın ...