Pazar, 17 Kasım 2019
Şahin AKÇAP

KEY SÜRÜNCEMESİ


1987–1995 tarihleri arasında kamu ve özel sektöründe tüm çalışanlardan sorgusu suali alınmadan kesilen Konut Edindirme Yardımı paralarının geri ödenmesinde inanılmaz saçmalıklarla karşılaşıyoruz.
Bilindiği gibi geçen yıl bir kısmı hak sahiplerine faizlendirilerek ödendi. Bu ödemeler yapılırken eksik ödemelerde oldu ve hak sahiplerine saç baş yoldurdu.
Derken:
—Hesaplar yeniden incelenecek. Savıyla kurumlarda bilgi istemine başlandı.
İnternette siteler oluşturuldu.
—Vatandaşlık numaranızı girin, alacağınız miktarı görün. Denildi.
Ne var ki 1987 yılında hiç kimsenin vatandaşlık numarası diye bir uygulama yoktu.
Durum birden karıştı.
Hâlbuki izlenecek yol çalışanların emekli sicil ya da sosyal çalışma numaralarıydı. Her nedense bu yöntem ekarte edildi.
Gerek özel ve gerekse resmi kurumlarda çalışanların 1987–1995 tarihleri arasındaki hizmet çizelgeleri bile ödeme yolunu aydınlatır, KEY geri ödeme planı karmaşıklaştırılıp, insanlar mağdur edilmezdi.
— T.C. Vatandaşlık numarası olmadan olmaz. İnadı sürdürülürken, yayınlanan ilanlarda bilgilerin güncellenmesi gereği öne sürüldü. Kurumlar yeniden hummalı bir çalışma içine grip, güncellenen bilgilere alacaklıların vatandaşlık numaralarını da ekleyerek KEY ödeme merkezine iletti.
—Bugün ödenecek, yarın ödenecek. Haberleri gazetelerde yer alınca alacaklılar umutlandı. Ama her haber balon haber oldu ve alacaklıları güvensizlik bunalımına soktu.
Çalışan eşlerden yalnızca birinden kesilen KEY’in durumu şimdilerde daha da karıştı. Basına yansıyan haberlerde:
—Kurumlar hatalı bilgi vermiş. Yeniden incelenmeli deniliyor.
Ve bu açmaz içinde Key alacaklısı ile Key’in kesintisinin yapıldığı kurumlar arasında tatsızlıklar, huzursuzluklar yaşanmaya başladı.
Oysa durum çok basitti…
Key kesintisinin yapıldığı yıllardaki uygulanan emekli sicil numaraları ve sosyal sicil numaraları temel alınacak, çalışma bu doğrultuda yapılarak mağdurluğa son verilecekti. Şüpheli alacaklı mı var? O yıllar arasındaki hizmet çizelgesiyle durumu netleştirilecekti.
Bankaların TC Numarasında ısrar etmesi ve ödemeden sorumlu kuruluşun da bu çizgiyi izlemesi, haklı olarak kafalarda ne yazık ki:
—Key geri ödemesinde acaba keyfilik mi yapılıyor? Sorusunu doğurdu.
Ve çoluk çocuğunun rızkından kesilmiş paraları alma şansına sahip olanlar da:
—Kaybedilmiş bir paraydı. Bulunca sevindim. Piyango gibi oldu! Diyerek, sosyal devlet olma, ya da olamama halimize kara mizahla yaklaştı.
Doğrusu her yönüyle kayıtlara geçmiş bir kesintinin geriye ödemesinde düşülen bu sıkıntının anlaşırlığı yok. Akıl ve mantığa ters.
İlgililer kımıldasa da, kul hakkı gerçek sahiplerine eksiksiz geri dönse…
Ya da:
—Maalesef ödeme yapamıyoruz. Denilerek kurumlar arasında sıkışıp kalan vatandaşın huzursuzluğuna kökten bir çözüm bulunsa.

Şahin AKÇAP

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-09-19

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-10-17

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-01-23

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-10-21

E-bülten Gurubu

bize katılın ...