Pazartesi, 21 Ekim 2019
Şahin AKÇAP

KENTİN ORTA YERİNDE PARAMPARÇA OLMUŞ TÜRK BAYRAĞI


Yunanlıların yakıp yıktığı İzmir’e, Mustafa Kemal komutasındaki Türk Ordusu çiçeklerle, coşku içinde girerken; cesur komutanı bekleyen bir sürpriz vardır. Kentin en görkemli ve düşman işgalinde Yunan karargâh binası olarak kullanılan konaktaki gönderiden Yunan Bayrağı indirilmiş, yerine Türk Bayrağı asılmıştı.

Halkının ve askerlerinin arasında konaktan içer giren Gazi Mustafa Kemal merdivenlere serilmiş Yunan bayrağını görünce dehşete düşer ve yanındakilere:

“Hemen kaldırın bayrağı. Derhal! Biz, Yunan ordusuyla savaştık, halkıyla değil. Bayrak halkın onur simgesidir.” Der.

Mustafa Kemal Atatürk’ün, Yunanlılara verdiği ders çoktur. Uşak Kent Müzesinde korunan Yunan Ordularının Başkumandanı General Trikopis’in savaş yenilgisi sonrası teslim ettiği kılıcının kendisine geri verilme jesti, Yunan Başkumandanının anılarında ve tarihin inkâr etmez yapraklarında geniş yer alır.

Atatürk; bize memleket sevgisini, halka saygıyı öğretmekle kalmamış, düşman bile olsa onurunu kırmamayı, halklar arasındaki kopmaz bağın; barış ve sevgi olduğunun mesajını da vermiştir.

Böyle bir gelenekten gelen bizler, ne yazık ki, kendi değerlerimize hızla yabancılaşmaya başladık.

Bakınız, tam on beş gündür Çallı semtimizde, uzun süreden beri hizmeti durmuş, ya da durdurulmuş Tansaş’ın önündeki Türk Bayrağını takip ediyorum. Bayrağın kumaşı; fırtına ve yağmurda, kavuran yaz sıcağında solup, paçavraya dönüşmüş durumda.

Kentin en işlek hatta can damarı olan caddeden her gün sayısız araç geçiyor. Benim gibi doğal şartlardan kumaşı hırpalanmış bayrağımızı gören mutlaka sayısız insan olmuş:

—Biri farkına varır, değiştirir. Diye düşünmüştü.

Şairin; “Bir rüzgar bekliyor bu bayrak” şiirinin yerini bu kez: ”Bir bayrak ilgi bekliyor.” Almıştı.

Tansaş’ın önünde ekmek parası peşinde koşan taksici arkadaşları sabahın erken saatlerinde ziyaret ettim. Güler yüzle karşıladılar beni. İşaret parmağımı kaldırarak, gönderideki solmuş, yırtılmış bayrağı gösterdim. İrkildiler. Ve en az benim kadar üzülüp, kahroldular.

—Bakın arkadaşlar. Bu süpermarketin sağında Tarım İl Müdürlüğü, solunda Orman Bölge Müdürlüğü var. Hele bir siz onlara bu bayrağı anlatın bakalım, belki değiştirirler. Dedim. Ellerini sıktım, hayırlı işler dileyip, yoluma koyuldum.

Sabahın bu erken saatinde yürürken aklıma Muratpaşa Belediye Başkanı geldi. Sayın Süleyman Evcilmen; zamanlı, zamansız nice telefonuma yanıt vermiş, sabırla dinlemiştir beni. Tarihi:11.01.2010, Saat: Sekizi on yedi geçe cep telefonunu aradım. Günaydınlaştık.

Durumu anlattım:

—İlgileneceğim, merak etmeyin. Dedi. Teşekkür ettim kendisine. Saat saat gelişmeyi izledim. Eski bir gazeteci olmanın da pinpirikliğiyle bayrağın ne zaman yenileneceğini merak ediyordum.

Ancak, aynı gün saat 13’de ki kontrolümde bayrak hala yenilenmemişti.

Yeni bir arayışa yöneldim. İnternetten saptadığım, Tansaş’ın yöneticilerinden Ramazan Cerben’e ulaştım. Olayı özetledim. Sayın Cebren nazik bir yaklaşım gösterdi.

“Hemen görevli gönderiyorum. Bayrağı yenileyeceğiz. Merak etmeyin.”Dedi. Ve teşekkür etti.

Bütün bu çabalara rağmen, daha haftanın ilk gününde keyfim kaçmıştı. Ulusal değerlerimize kayıtsız kalışımıza içerlenip, hüzünlenip, dertlendim. Bir taraftan da geçen saatler boyunca:

—Ne oldu bize?

—Ne oldu ey millet!

—Okuyup, üflediler mi?

—Basiretimiz mi bağlandı?

—Üzerimize ölü toprağı mı serpildi? Diye hayıflanıp, söylenip durdum.

Her gün; yanından gelip geçtiğimiz; gökyüzümüzün gelinciğini, şehitlerimizin örtüsünü, şanımız, şerefimiz bayrağımızı da mı “es” geçecek kadar dumura uğrayıp, ruhsuzlaşmıştık?

NOTLAR: 1- Çallı, Tansaş önündeki paramparça olmuş Türk Bayrağı yenilendi.

Tarih:11.01.2010,saat 14.30… İlgi ve duyarlılıklarından dolayı; Sayın Süleyman EVCİLMEN ve Ramazan CERBEN’e, çalışma arkadaşlarına teşekkür ederim.

2-Evlerinin balkonuna, penceresine Türk Bayrağı asan kardeşlerimizden ricam… Bayrağımızın kumaşının; güneşle, yağmur ve rüzgârla zaman içinde solup, yıpranacağını aklımızdan çıkarmayalım. Lütfen, gözbebeğiniz gibi koruyalım.

Şahin AKÇAP

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-09-19

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-10-17

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-01-23

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-09-08

E-bülten Gurubu

bize katılın ...