Pazar, 17 Kasım 2019
Şahin AKÇAP

İÇİ KOF SERZENİŞLERE


Bizde adettir. Karşınızdaki eğer dünya görüşünüzün ve düşüncelerinizin hasmıysa bitti. Vuracaksın, eleştireceksin, hatta elinden geliyorsa çamur atacaksın.

Her gün, her yerde, her ağızdan demokrasi ve ölçü feryadı duyar, ben demokratım böbürlenmesine tanık oluruz. İş; teoriden, pratiğe dönüştüğünde ise sonuç ne yazık ki hüsran, en yaman demokratım diyenler bile süt dökmüş kedi gibi olurlar.

Dışişleri Bakanının,”Türkiye Büyük Elçileri Toplantısında” yaptığı konuşma; aklıma ve mantığıma uygun olunca, “Türkiye Gücünün Farkında Olmalı” başlıklı bir yazı yazdım.

Yazımı okuyan bazı dostlardan gelen iletiler acımasızdı. İletilerde özetle:

“Ortalık toz duman. Ordu yıpratılıyor. Oyun üzerine oyun tezgâhlanıyor. İşsiz sayısı diz boyu. İşçi emeklisine yapılan zamlardaki alaycılığı görmüyor musun? Yatak odaları bile dinleniyor. Şehit ve gazi aileleri kan ağlıyor. Tekel işçilerinin perişanlığına bir bak.”deniliyordu.

İletilerdeki sert eleştirileri hazmetmek kolay değildi.

İçinde olduğum konuma rağmen, en cesurum diyen köşe yazarı erbaplarından daha korkusuz yazılar yazdığımı herkes bilir. Yazdıklarım da, adımın yer aldığı elektronik arşivlerde kayıtlıdır.

Yarım yüzyılı geride bırakan ömrüm boyunca Atatürkçü çizgide yürüdüm. Allah’tan başka hiç kimseye eyvallah etmedim. Yandaşlığı, mevkii ve makamda aramadım. Ömrümün en verimli yıllarını harcadığım kurumdan bile, zülfü yâre dokundum diye acımasızca sorgulanıp, sürüldüm.

Yargıya yaptığım başvurular sonucunda; “Türk Milleti Adına” diye başlayan mahkeme kararıyla görevime iade edildim. Ancak, beni düşüncelerim ve dünya görüşümle yargılayanların, ispiyonlayanların olduğu ortamdaki havayı solumayı zül sayarak görevimden ayrılmayı uygun buldum. Yani atılan tokada, bir diğer yanağımı da dönmedim. Biat etmedim. Böyle zamanlarda ortalıkta görünmeyen, sır olan dostlarıma da darılıp, gücenmedim. Sabrımı ve savaşçı gücümü, kararlılığın namlusuna, gözümü kırpmadan ve inançla bir mermi gibi sürdüm. Bildiğim doğru yolda yürümeye devam ettim. Kirlenmedim…

Özgeçmiş öykümü bilenler; emekten, emekçiden, çağdaş Atatürkçü çizgiden boynum vurulsa da ayrılmayacağımı bilir. Düşmanım da olsa, onunla tek tek dövüşmeyi, çamur atmaya, Bizans oyunlarına yeğlerim. Yiğidi öldür, ama hakkını yeme felsefesini benimserim. Doğrularımı, diğer doğrularla yan yana koyup tahlil etmeyi ihmal etmem.

Yunus da, Mevlana da, Şeyh Edibali’de, Pir Sultan’da, Nazım’da, Necip Fazıl da, Tevfik Fikret de, Mehmet Akif de, Ahmet Arif de düşüncelerimi filizleyen can sularımdır. Eğer ortak paydamız; halkımız ve vatanımızsa; inancı, milliyeti ne olursa olsun her insan yoldaşımdır.

Dışişleri Bakanı’nın söylemindeki doğrular, benim doğrularımla kesişiyorsa eğer, elbette ki yazarım. Doğrular, hiç kimsenin tekelinde değildir.

Ancak görüyorum ki; hala sevgili dostlarımın, saygı duyduklarımın “Sol Çocukluk Hastalıklarının” o melun etkisinden kurtulamamışlar. Onun içindir ki; hala emeğini ve onurunu namusu sayan kitlelerin taleplerine yanıt vermekten çok uzaktalar. Her seçimde, bir önceki seçimin yenilgisinin tokadını sayısız deneyime rağmen yemeye devam ediyorlar.

Bu yazıyı da:” Laf olsun, torba dolsun.” diye yazmadım. Kendilerini dev aynasında görmeye devam edenlere, “Hah işte! Kulp takacak bahane buldum“ diye mızırdananlara incinmişliğimin sunumudur.

Düşüncelerimi satın alacak; ne mevkii, ne makam, ne de her hangi bir meta bu dünyada yoktur.

Özgeçmişim de bunun kefilidir…

Yol işaretlerim; hep aklın ışığı ve sağduyum olmuştur. Bu ışıkla yürümeye de her koşulda devam edeceğim.

Tıpkı ulu ve güneş şavklı ırmaklar gibi. Donmadan, bulanmadan akmaya devam edeceğim.

Kuşku ve kaygıyı hala yüreklerinden ve belleklerinden süzemeyen dostlarım bunu böyle bile… Aklın yolunu, şaşırtan duygularından ayırmayı beceren ve dik durmaya devam eden arkadaşlarıma da selam ola!

Şahin AKÇAP

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-09-19

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-10-17

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-01-23

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-10-21

E-bülten Gurubu

bize katılın ...