Pazar, 8 Aralık 2019
Şahin AKÇAP

JAPON YILINA ATATÜRK MÜHRÜ


Japonya bir Uzak Asya ülkesi…

İkinci Dünya Savaşında en çok hırpalanan çekik gözlü insanların ülkesi…

Müthiş çalışkan, öz değerlerine bağlı bir ulus.

Savaşta ağır kayıplar veren ve ekonomik çöküş yaşayan Japonlar inanılmazı gerçekleştirmiş, canlarını dişlerine takarak ve çalışarak savaş küllerini üzerinden atıp ekonomide dünyanın sayılı ülkeleri arasına adını yazdırmıştır.

Samuray geleneğinin günümüzdeki devamı olan, en küçük bir onursuzluğu harakiri yaparak (yaşamlarına son vererek) ödemekten geri durmayan, depremler ülkesi olan ancak depremlere karşı kullandığı inşaat yöntemleriyle mal ve can kaybı vermeyen Japonya’nın önümüzdeki günlerde bir Türk kahramanını şahlanan atının üzerinde alkışlayacaklarını duydunuz mu?

“Japonya nire? Türkiye nire?” dedirtecek gelişmenin başkahramanı Mustafa Kemal Atatürk!

Bütün dünya ülkelerinin halklarının saygı duyduğu, bizdeki bazı güruh takımının dudak büktüğü Atatürk için, kaidesi ile birlikte yedi buçuk metre yükseklikteki Atatürk heykelinin, Japonya’nın Kushimato kentinde Japonya açıklarında batan Ertuğrul Fırkateyni’nin batışının 120.yıldönümü nedeniyle düzenlenecek törende açılış töreni yapılacak.

Japon yılına da denk getirilecek törende bulunmayı, kahraman olmayı ve kahramana saygı göstermeyi bilen Japonlarla kol kola girmeyi ne kadar çok isterdim.

Atatürk’e sövenlere itibar gösterilmeye başlandığı ülkemin çok uzaklarındaki bu töreni anlatmalıyız çocuklarımıza. Neden Atatürk’e saygı gösterildiğini? Türkiye denilince akla ilk gelen isimin o olduğunun kerametin de.

Birçok lider kan ve baskıyla beslenmişti. Almanya’nın Hitlerinin, İtalya’nın Musoloni’sinin, İspanya’nın Franco’sunun, Rusya’nın Stalin’inin bugün sevgi yerine korku ve nefretle anılması elbette yersiz değil. Ya Atatürk? Bakınız hala ünü okyanusları aşıyor, seviliyor, saygı duyuluyor.

Demek ki; ölümsüzlüğün şerbeti sevgi ve saygıymış.

Japonya; tarihine, gelenek ve göreneğine yakışır bir jestle; hem şehitlerimizin ruhlarını şad edecek, hem de Uzak Asya’da bir kez daha Atatürk rüzgârı estirecek.

2010 yılının ülkemizde de Japon yılı olarak kutlanması, iki ülke arasındaki dostluk bağını daha da güçlendirecektir.

Şahin AKÇAP

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-11-26

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-10-17

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-11-25

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-10-21

E-bülten Gurubu

bize katılın ...