Pazar, 8 Aralık 2019
Şahin AKÇAP

Yaratan Tanrı, biçim ve yön veren öğretmenlerdir


Allah’ın Aslanı Hazreti Ali’nin çok güzel sözleri olduğunu biliyoruz. O’nun cehalete karşı söylediği söz ise:

“Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum.”sözüdür.* * *Fatih Sultan Mehmet yağan yağmurdan çamura dönmüş yolda ilerlerken, yanı başındaki Hocası Molla Gür ani’nin atının ayağından sıçrayan çamur kaftanına bulaşır. Endişe duyan hocasına hemen seslenir:
-Hocamın atının ayağından sıçrayan çamur kaftanımızın süsüdür. Der. İşte o an; Molla Gür ani’nin en güzel anıdır. Yüreğinde emeklerinin boşa gitmediği düşüncesinin sevinç fırtınası esmektedir.* * *Osmanlı İmparatorluğunu kuran ve onu yücelten; birliği, diriliği sağlayan Osman Bey için öğretmeni Şeyh Edibali; babası kadar değerli, saygın biridir. Şeyh Edibali’nin her düşüncesi Osman Bey için bir hayat felsefesi olmuştur.* * *Geçmişteki tüm değerlerin ışığından hiçbir zaman kopmayan Mustafa Kemal Atatürk:

“Öğretmenler Cumhuriyeti biz kurduk ancak yeni nesiller sizin eseriniz olacaktır.” Sözünü söylerken; Hazreti Ali, Osman Bey, Fatih Sultan Mehmet kadar sağduyulu, ileri görüşlüdür.

* * *

Türkiye Cumhuriyetinin dünyadaki uluslar arasında en parlak bir ışık olmasındaki güç Atatürk çizgisinden asla şaşmayan öğretmenlerimizin; gayreti, sadakati ve özverisi olmuştur.* * *

Ve ne acıdır ki; Türkiye eğitimde çok daha başarılı olma şansını, Köy Enstitülerini kapatarak kaybetmiştir. Köy Enstitülerinde yetişen öğretmenlerin her biri; sağlıkçı, yapı ustası, çiftçi, sanatçı ve kısacası dört dörtlük özellikler kazanmış üreten insanlardı. Bu formasyon ve yetkinlik, öğretmenlerin çalışma alanlarındaki ağaları, beyleri:

“Halkı aydınlatırlar, sınıfsal bilinç veririler.” Diye korkutunca ve ideolojik kışkırtmalar oluşunca, bir daha açılmamacasına kapatılmalarına yol açtı.* * *24 Kasım Öğretmenler Gününü kutlarken:

—Yaratan Tanrı ; biçim veren ve yol gösteren öğretmenlerdir. Diyoruz.

Şahin AKÇAP

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-11-26

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-10-17

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-11-25

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-10-21

E-bülten Gurubu

bize katılın ...