Cumartesi, 20 Temmuz 2019

Dinler Bahçesi, ziyaretçi akınına uğruyor

Geçtiğimiz yılın Aralık ayında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılan 3 semavi dinin ibadethanelerinin bulunduğu Dinler Bahçesi yoğun ilgi görüyor.

Cami, kilise ve sinagogun bir arada bulunduğu Dinler Bahçesi´ni günde ortalama 200 kişi ziyaret ediyor. Belek Turizm Yatırımcıları Birliği, (BETUYAB) bölgeye gelen turistlere jest olarak yaptırdığı Dinler Bahçesi´ne olan ilginin her geçen arttığı bildiriliyor.

Dünyada Kudüs´ten sonra 3 dinin mabetlerinin bir arada bulunduğu tek yer olan Belek Dinler Bahçesi, yoğun ziyaretçi akınına uğruyor. Dinler Bahçesi, yapılmasının üzerinden bir yıl geçmesine rağmen sadece Antalya´ya değil Türkiye´ye gelen yabancı ziyaretçilerinin ilgi odağı haline geldi. Bu ilgi hafta sonları doruğa çıkıyor. BETUYAB Genel Müdür Vekili Ercan Öbekçi´nin ´Yurt dışından Türkiye´ye gelenler buraya özel ziyarette bulunuyor. Hatta yabancı ülkelerden sadece burayı görmek için gelenler bile var. Geçtiğimiz aylarda Amerika´dan 136 kişi özel olarak geldi.´ sözleri Dinler Bahçesi´nin daha şimdiden Türkiye´de görülmesi gereken yerler listesine girdiğini ispatlıyor.

BETUYAB yetkilileri, 3 ibadethaneye özel bir ilgi gösteriyor. Turistler, hem ziyaret hem ibadet için geliyor. Dinler Bahçesi´ne Müslümanların dışında en fazla ilgiyi Almanlar gösteriyor. Antalya ve Alanya bölgelerinde yaşayan 14 bin Katolik Almanların önemli bir kısmı ayinlerini yapmak için Dinler Bahçesi´ne geliyor. Hoşgörü Merkezi´nde Hıristiyanları Alanya´da yaşayan bir Alman rahip temsil ediyor. Alman rahip, haftalık ayinleri burada yapıyor.

Dinler Bahçesi´ndeki mescide Cennet Bahçesi ismi verilirken Kilise´ye rahibin tavsiyesiyle Ruhullah adı uygun görülmüş. Fakat sinagogun ismi yok. Dinler Bahçesini bugüne kadar çok sayıda İsrailli de ziyaret etmiş.

Dinler Bahçesi´ni ziyaret edenlere ikramda bulunularak İslamiyet´in hoşgörüsü anlatılıyor. Cami imamı, gelenlerin çok memnun ayrıldığını, bir dahaki sefere yakınlarıyla beraber mutlaka gelme sözü verdiklerini aktarıyor.

Dinler Bahçesi´ne gelen turistler en fazla 3 dinin mabedinin bir arada bulunmasına şaşırıyor. Hoşgörü Merkezi´ni Türklerin dışında en fazla Alman, Rus, Avusturya, İngiliz ve İsrailli ziyaret ediyor.

8 Aralık 2004 tarihinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan´ın yaptığı Dinler Bahçesi´nin açılışına; Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakçıoğlu, Türkiye Ermeni Patriği Mesrob Mutafyan, Vatikan Katolik Kilisesi Temsilcisi Alphonse Sammut ve Türkiye Musevi Hahambaşı İshak Haleva katılmıştı. Haleva, ´Burası ezan, çan ve hazan seslerinin birlikte ufuklarımızı kutsadığı bir coğrafyadır.´ demişti.
cihan

Yorum yap