Cuma, 6 Aralık 2019

AÜ´de Yapı Denetmi Teknikerliği bölümü açıldı

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu bünyesinde, Yapı Denetimi Teknikerliği Bölümü açıldı.

AÜ Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi ve Antalya İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Cem Oğuz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, deprem riski altında bulunan Türkiye´de, yapı denetimi teknikerleri ve ara elemanlar yetiştirecek bir kurumun bulunmadığına dikkati çekerek, bu konudaki eksikliği gidermek amacıyla AÜ´de Yapı Denetimi Teknikerliği Bölümü açıldığını kaydetti.
Çalışmalarını yaparken Bayındırlık ve İskan Bakanlığı´nca geçen yıl düzenlenen Deprem Şurası kararlarını gözden geçirdiklerini anlatan Oğuz, burada yer alan ´´Ülkemizdeki mevcut yapı stokunun depreme karşı güvenli hale getirilmesi, toplumun depreme karşı bilinçli kılınması, özellikle eğitim faaliyetlerinin toplumun her kesimine verilmesi gerekir´´ maddesine dayanarak, çalışmaları şekillendirdiklerini söyledi. Hazırlanan çalışmayı AÜ Senatosu´na sunduklarını ifade eden Oğuz, Rektör Prof. Dr. Mustafa Akaydın´ın da katkısıyla kararın çıktığını ve Yüksek Öğretim Kurumu Genel Kurulu´na sunulduğunu, burada da kabul edildiğini belirtti.
Bölümün açılması kararının Eylül ayı içinde kendilerine ulaştığını anlatan Oğuz, ´´Kararın bize ulaştığı dönemde üniversite sınavları bitmişti. Biz de ek kontenjanla bu bölüme öğrenci almaya karar verdik. Önümüzdeki günlerde bu bölüme alınacak 20 öğrenci için kayıtlar başlayacak. Bu bölüm, deprem ülkesi olan Türkiye için çok önemli. Çünkü yeni Deprem Yasası´na göre her inşaat bir yapı denetim şirketi tarafından denetlenmek zorunda. Bunu da yetişmiş kalifiye elemanların yapması gerekiyor. Bunu sağlayacak bir bölüm olmadığı için açtığımız bölümden mezun olan öğrencilerin iş problemi olmayacak. İş garantili bir bölüm olacak. Umarım Türkiye´de bir ilk olan bu çalışma diğer üniversitelerimize de örnek olur.´´
aa

Yorum yap