Cuma, 6 Aralık 2019

Kalkınma ajansları, yabancı sermayenin önündeki engelleri kaldıracak

Türkiye´nin çeşitli bölgelerinde kurulması düşünülen 26 kalkınma ajansı, yabancı sermeyenin önündeki bürokratik engellere son verecek.

Bundan böyle yabancı sermaye, Ankara´da bürokrasi ile uğraşmayacak. Yatırım yapacağı bölgedeki kalkınma ajansına müracaat ederek her türlü işlemlerini yaptıracak.
Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) Müsteşar Yardımcısı Lüfti Elvan, Türkiye´de yatırım yapmak isteyen yabancıların izin ve ruhsat işlemlerinin tek elden takip ve koordinasyonunun sağlanması için bölgesel kalkınma ajanslarına yetki verildiğini bildirdi. Müsteşar Yardımcısı Elvan, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) AB Bilgi Bürosu tarafından düzenlenen ´Bölgesel Kalkınma Politikaları ve Kalkınma Ajansları´ konulu seminere katıldı. Elvan, Antalyalı işadamları ve sivil toplum örgütlerine kalkınma ajansları hakkında bilgi verdi.

DPT Müsteşar Yardımcısı Elvan, Türkiye´de yerelleşmeye yönelik ciddi programlar yürütüldüğünü söyledi. Geçmişte yapılan planların sahipsiz olduğu için başarısızlığa uğradığını savunan Elvan, ´GAP dışında, DPT tarafından yürütülen planların başarı oranları tatmin edici değil. Bunun sebebi bölge planlarına yeterli finansman sağlanamamasıdır´ dedi. Her bölgenin rekabet edebileceğini vurgulayan Elvan, ´Bir yörenin rekabet edebilmesi için mutlak surette o bölgenin potansiyeli çıkarılarak o yönde hareket edilmesi gerekir´ diye konuştu.

Yerel projelerin ulusal hedeflerle örtüşmesi gerektiğini vurgulayan Elvan, yerel yöneticilerden bölge planları için yoğun teklifler geldiğini kaydetti. Bölgesel planların yapılması için mutlaka yatırım potansiyelinin çıkarılması gerektiğinin altını çizen Müsteşar Yardımcısı, uzman sıkıntısı nedeniyle yerel proje üretiminin zayıf kaldığını belirtti. AB fonlarından bölgelere aktarılan kaynağın ancak üçte birinin kullanıldığını belirten Elvan, kalkınma ajansları hakkında da şu bilgileri verdi:

´Bölgelerin finansman sorunu ajanslar sayesinde çözüme kavuşacak. Kalkınma ajansları hiçbir zaman uygulayıcı olmayacak. Koordinasyon görevi yürüterek destekleyici olacak. Her kesime hitap eden kurumlar olacak. Her iki bölgeye bir ajans kurulacak. İlk etapta 3 bölgede faaliyete geçecek. Bu üçü diğerlerine referans olacak. Teknik altyapısı yüksek kişiler istihdam edilecek. Ücretleri devlet memurlarının üzerinde olacak. Bölgesel stratejileri belirleyecek. AB fonlarının dağılımını koordine edecek.´

Elvan, kalkınma ajanslarının giderlerinin genel bütçe, il özel idare, belediye ve ticaret ve sanayi odalarının bütçelerinden sağlanacağını aktardı. 26 ajans için toplam 614 YTL kaynak aktarımının yapılacağını kaydeden Müsteşar Yardımcısı, her bir ajansın AB fonları hariç 30 milyon YTL bütçesinin olacağını belirtti. Elvan, kalkınma ajanslarının bağımsız çalışacağını DPT´nin sadece finansman desteği sağlayacağını söyledi.
cihan

Yorum yap