Salı, 10 Aralık 2019

Feridun Bahşi, Bakan Selçuk'a engelli öğretmen atamalarını sordu

İyi Parti Antalya Milletvekili Feridun Bahşi, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'a engelli öğretmenlerin atamasının ne zaman yapılacağını sordu.

İyi Parti Antalya Milletvekili Feridun Bahşi, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'a engelli öğretmenlerin atamasının ne zaman yapılacağını sordu:
"Engelli öğretmen adayları atama beklemektedirler. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), atama bekleyen 3 bin engelli öğretmen adayına karşın 2019 yılında yalnızca 750 engelli öğretmen ataması yapılmıştır.
Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesinin 27. Maddesinde Engellilerin Kamu sektöründe istihdam edileceği, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 53. Maddesine göre ise “ Kurum ve kuruluşlar bu Kanuna göre çalıştırdıkları personele ait kadrolarda % 3 oranında engelli çalıştırmak zorundadır. % 3’ün hesaplanmasında ilgili kurum veya kuruluşun (yurtdışı teşkilat hariç) toplam dolu kadro sayısı dikkate alınır” denmektedir.
Buna göre;
1-Bir an önce hayallerine kavuşmak isteyen engelli öğretmenlerimiz için 2020 yılında atama yapılacak mıdır?
2- Anayasamızın ‘sosyal devlet’ anlayışı kapsamında ve pozitif ayrımcılık noktasında kontenjanların arttırılması için bir çalışmanız var mıdır? "

Yorum yap