Cumartesi, 7 Aralık 2019

ANTALYA TABİP ODASINDAN ''CENNET TAPINAKLARINA YOLCULUK''

Antalya Tabip Odası Kültür Sanat Komisyonu tarafından “Cennet Tapınaklarına Yolculuk” Temalı GAP gezisi düzenlendi. Geziye Antalya’dan Hekimler ve aileleri katıldı.

''Hasankeyf'in son ziyaretçileri Antalya Tabip Odası''
Antalya Tabip Odası Kültür Sanat Komisyonu tarafından “Cennet Tapınaklarına Yolculuk” Temalı GAP gezisi düzenlendi. Geziye Antalya’dan Hekimler ve aileleri katıldı.

5 gün süren gezi boyunca Hasankeyf, Mardin Kalesi, Nemrut Dağı, Balıklı Göl, Göbeklitepe gibi birçok tarihi noktaları gezen meslektaşlarımız ve aileleri eğlenceli vakit geçirdiler. Dinlerin ve uygarlıkların buluşup kaynaşıp bir arada yaşadığı Eski Antakya 'dan başlayan yolculuk Nemrut dağında mola verdi.
Nemrut Dağ’ın da bulunan Kommagene kralı tarafından M.S.69 da inşa edilen mabet–mezar Helenistik dönemin en görkemli kalıntılarından biridir. Muhteşem teraslarda, doğudan batıya devasa tanrı heykelleri ve mimari yapılar bulunan bu alan UNESCO dünya mirası listesinde haklı yerini alarak 1988’de milli park ilan edilmiştir.
Antalya Tabip Odasının belki de son ziyaretçileri olduğu ve son kez görülecek olan tarihi şehir Hasankeyf gezildi. Çünkü bu geziden sonra bölgeye ziyaretçi alınmamaya başlandı. Bu bölgedeki kaya mezarları - Selçuklu ve Artuklu eserleri görüldü.

Hemen sonra Mezopotamya’nın en önemli dini ve ticari merkezi olan Midyat’a hareket edildi. Ardından 4.gün Mardin’in gün ışığında altın sarısı gibi parlayan, taş evlerin çevrelediği dar sokaklar, ‘karanlık’ oyuk ‘geçit ‘ anlamında Abbaralar’ la bölünmüştür. Bu Abbaralar sokaklar arası kestirme geçişler yapmamıza imkân sağlayan ve çok farklı mimarisiyle adeta ziyaretçileri büyüledi. Mardin ovasına hâkim bir noktada bulunan Deyrul- Zafaran Manastırı daha önce güneş tanrısı şamas’a adanmış bir tapınağın kalıntıları üzerine inşa edilmiş tarihi güzellikte ihmal edilmedi. Ve 4. günün son tarihi noktası Buğdayın atası- insanoğlunun ilk tapınakları olarak adlandırılan Göbekli tepe bölgesi eşsiz bir tarihi noktaydı. 5 gün Şanlıurfa’da Rivayete göre Hz. İbrahim’in ateşe atıldıktan sonra Nemrut’un kızı da ateşe atılır ve nemruttun kızının düştüğü yer göl haline gelir. Şuan da Kutsal olarak kabul edilen Balıklı Gölün balıklarının da kutsal olduğu düşünülerek yenmediğini öğrendik. 6.gün de Gaziantep’te Zeugma müzesi ve Bakırcılar Çarşısı ile tarihi ve kültürel tur sona erdi. 6 gün boyunca bahsedilen illerde ayrıca geniş tarihi ve kültürel ziyaretlerin yanında müzelerde gezildi.

Antalya Tabip Odası Başkan Prof.Dr.Nursel Şahin: Antalya Tabip Odası Kültür-Sanat Komisyonunun Kekova Burdur, Yoğurtçu köyü, Salda, Lavanta Bahçeleri yapılan gezilerin yanı sıra önümüzdeki günlerde de Tarihi ve Kültürel gezilerinin devam edeceğini belirtti.

Yorum yap