Salı, 12 Kasım 2019

"Antalya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi" 75. yılını coşkuyla kutladı

1944 yılında Antalya'nın İlk Sanat Okulu olarak açılan ve son İsmi "Antalya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi" Konyaaltı Caddesinin Eğitim Çınarı 75. yılını coşkuyla kutladı.

Okulun bahçesinde yaklaşık 2000 davetlinin katıldığı kutlamalarda Yıllardır birbirini görmeyen okul arkadaşları hasret giderdi, anılar tazelendi. Mezunlar Derneği ANTEMDER Başkanı Orhan YÜKSEL açılış konuşmasında okulun arsası ile ilgili söylentileri gündemine alarak özetle: "Sevgili okuldaşlarım, Okulumuzun buradan kaldırılacağı arsasının ranta kurban edileceği söylemleri sıkça konuşulmaya başlandı ve endişelerimiz arttı. Bu okul ANTALYA’nın hafızası ve 75. yaşında Ülkemizin de hafızalarındandır.

Kentler hafızaları oranında kalitelidir ve onunla yaşarlar, hafızalarıyla geleceğe taşınırlar. Artık bu dernek bu hafızayı korumak için vardır ve kararlıdır. Bu okul endişe yaratan düşleri yok edecek kapasiteye sahiptir, bunun böyle bilinmesini istiyorum. Okulumuz güncellenecektir, geliştirilecektir ama “Sanat Okulu” Konyaaltı Caddesinin eğitim çınarı ve Antalya’mızın hafızası olarak burada ilelebet yaşayacak, faydalı bireyler yetiştirmeye, alanında çözümler üretmeye devam edecektir. “Güzel okulumuz sen bize hayat verdin biz seni yaşatacağız” sloganım bu duygudan doğmuştur. Bu okul sahipsiz değildir, okulun sahipleri millet adına bu okulun mezunları ve mensuplarıdır, Türkiyede ki diğer Eğitim Çınarları gibi bizim okulumuz da ilelebet yaşayacaktır.

O bize hayat verdi biz Onu YAŞATACAĞIZ. "" diyerek okullarına sahip çıkacaklarını belirttiler.

Kutlamalarda konuşan Kepez Belediye Başkanı Sayın Hakan TÜTÜNCÜ ; bu okulun mezunu olmadığını ancak dünden bu güne bu okula hayranlığının devam ettiğini, Mezunlar derneğinin çalışmalarını beğenip desteklediğini, Bu okulun bulunduğu yerde ilelebet yaşaması gerektiğini ve yaşayacağını belirtti.

Okulun mezunları arasında olan; Antalya Milletvekili Çetin Osman BUDAK, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin BÖCEK, ATSO Başkanı Davut ÇETİN, AESOB Başkanı Adlıhan DERE, Muratpaşa İlçe Milli Eğitim Müdürü Halil ÜNAL kutlamalara katılmazken; Kepez Belediye Başkanı Hakan TÜTÜNCÜ, Muratpaşa Belediye Başkan Yardımcısı Hasan KAÇMAZ, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Semra BEKAR, B.B. Tanıtım Daire Başkanı Durmuş Ali ARSLAN, okulun mezunu A.Ü. Müh.Fak.Dekanı Prof.Dr. Ayhan TOPUZ kutlamaları onurlandıranlar arasındaydılar. Saygı duruşu ve İstiklal marşının ardından 75.DOĞUM YILI PASTASI nın kesilmesiyle başlayan kutlamalar, Okul mezunlarının oluşturduğu Halk Oyunları ekibi nin gösterileriyle son buldu

Mezunlar Derneği ANTEMDER Başkanı Orhan YÜKSEL kutlamada yaptığı konuşmada şunları söyledi:
"Sayın Valim, Milletvekillerimiz, BüyükŞehir Belediye Başkanımız İlçe Belediye Başkanlarımız, ATSO Başkanı ve üyeleri, daire amirlerimiz, Fakülte Dekanımız, sivil toplum kuruluşlarının değerli temsilcileri, okul müdürlerimiz, sevgili mezunlarımız, Eğitim sistemimizin asli unsurları sevgili Öğretmenlerim, Öğrenci okuldaşlarım, sevgili konuklar, basınımızın değerli temsilcileri; Okulumuzun 75. Doğum yılı kutlamalarına hoş geldiniz.Onur verdiniz, bizleri mutlu ettiniz.Hepinizi sevgi ve saygılarımla selamlıyor;
Ülkemizin terör belasına karşı sürdürdüğü Barış Pınarı harekatında Mehmetciğimize tüm mezun ve mensuplarımız adına başarılar diliyor SELAMLARIMIZI İLETİYORUM !
Ben bu güzide okulun 1973 Makina Bölümü mezunuyum. Efsane öğretmenlerimizden Halit KÜÇÜKTÜLÜ, Melih UYAR, Hasan YAMAN, Hasan GÜLER, Sami KOCAARSLAN ve Behiç ÖĞRETMENOĞLU’nun öğrencisiyim. Hayatı onlardan öğrendim, Yolumu aydınlatan ışığı okulumdan aldım. Okulumun attığı radya temel üzerine iki ayrı üniversite eğitimi ve 46 yıllık onurlu bir yaşamı inşa ettim. Sevgili eşimle birlikte iki örnek evlat yetiştirdim...
Makina Mühendisi ve Teknik Eğitimciyim. Ebediyete intikal eden tüm öğretmenlerimize, mezun ve mensuplarımıza rahmet, hasta olanlara şifa, yaşayanlara gönüllerince sağlık ve mutluluklar diliyorum...
Bu gün, okulumuzun 72.yılında kurduğumuz Mezunlar Derneği ANTEMDER’in Başkanı olarak huzurlarınızdayım ve Derneğimizin kurucu başkanı olmaktan da büyük gurur duymaktayım. 1974 yılından beri dernekçiyim.Şu anda 6 ayrı derneğin de üyesiyim. Konuşmayı düşlerimi düşüncelerimi paylaşmayı severim. Ama bu gün hasretin, muhabbetin, anıların paylaşılacağı özel bir gün ve bu mutlu günü sizlerle paylaşıyor olmaktan gurur duymaktayım. Bu gün sizlere derneğimizi ve çalışmalarımızı anlatmayacağım.
antemder.org.tr web sitemizden ve derneğimizin sosyal medya sayfalarından bize ve bilgilerimize ulaşabilir, sorularınıza yanıtlar bulabilirsiniz. O nedenle uzun konuşmayacağım. Böylesi önemli ve tarihi bir buluşmada çok önemsediğim iki konuyu dillendirip, teşekkürlerimi sunduktan sonra Okuluma, okuldaşlarıma armağan ettiğim şiirimi paylaşarak sonlandıracağım.
*Sevgili arkadaşlarım yıllar sonra okul müdürümüz Sayın Hasan YILDIZ’ın anlayış ve desteği, okuldaşlarımın katkıları ile kurulabilen mezunlar derneğimiz ANTEMDER’in okulumuz var oldukça yaşamasını, okulumuza destek olup sahip çıkmasını çok istiyor ve diliyorum.
Mezunumuz olan öz verili öğretmenlerim ve okuldaşlarımın katkıları ile 3 yıldır güzel çalışmalar yaptık, okulumuza ve Mesleki Teknik Eğitime faydalı olabileceğimizi gördük bunu kanıtladık. İl bazında desteklerimizin sürmesi için İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile İşbirliği Protokolü imzalama aşamasına geldik. Derneğimize duydukları güven ve sundukları destek için İl Milli Eğitim Müdürümüz sayın Yüksel ARSLAN ve ekibine çok teşekkür ediyor, birlikte yararlı çalışmalar yapacağımıza inanıyorum. Emeği geçenlere tüm mezunlarımız adına sonsuz teşekkür ediyorum.
Derneğimizin Yaşamasını ve daha da başarılı olmasını istiyorsanız koşulları uygun olan okuldaşlarımın ANTEMDER’e katılmalarını, derneğimiz de görevler üstlenmelerini maddi ve manevi destek olmalarını, okulumuza sahip çıkmalarını istiyor ve bekliyorum.
Girişte ki Dernek masamızda üyelik formu doldurabilir, üyelik aidatı ödeyebilir, derneğimize destek için bağış yapabilirsiniz.
*Sevgili okuldaşlarım, Okulumuzun buradan kaldırılacağı arsasının ranta kurban edileceği söylemleri sıkça konuşulmaya başlandı ve endişelerimiz arttı. Bu okul ANTALYA’nın hafızası ve 75. yaşında Ülkemizin de hafızalarındandır.
Kentler hafızaları oranında kalitelidir ve onunla yaşarlar, hafızalarıyla geleceğe taşınırlar. Artık bu dernek bu hafızayı korumak için vardır ve kararlıdır. Bu okul endişe yaratan düşleri yok edecek kapasiteye sahiptir, bunun böyle bilinmesini istiyorum. Okulumuz güncellenecektir, geliştirilecektir ama “Sanat Okulu” Konyaaltı Caddesinin eğitim çınarı ve Antalya’mızın hafızası olarak burada ilelebet yaşayacak, faydalı bireyler yetiştirmeye, alanında çözümler üretmeye devam edecektir. “Güzel okulumuz sen bize hayat verdin biz seni yaşatacağız” sloganım bu duygudan doğmuştur. Bu okul sahipsiz değildir, okulun sahipleri millet adına bu okulun mezunları ve mensuplarıdır, Türkiyede ki diğer Eğitim Çınarları gibi bizim okulumuz da ilelebet yaşayacaktır.
O bize hayat verdi biz Onu YAŞATACAĞIZ.
*Sevgili konuklar 75.Yıl kutlamalarımızın farklı ve daha etkili olması için mezun ve mensuplarımız dışında Antalya halkına da duyurmayı ve bu sayede Mesleki Teknik Eğitimi tanıtmayı düşledik. Aynı zamanda Antalya’mızın tanıtımına da ortak olmak istedik. Anlayışlı Belediye Başkanlarımızın katkıları ile bir devlet okulunu kent içi Bilboartlarda günlerce tanıttık, etkinliğimizi duyurduk..Bunu Belediyelerimiz sayesinde gerçekleştirdik.
Derneğimize kuruluşumuzdan itibaren desteklerini esirgemeyen, kutlamalarımızın duyuru ve tanıtım imkanları ile sahne, ışık ses vb. donanımı sağlayan okulumuzun mezunu ve gururumuz, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanımız sayın Muhittin BÖCEK ve ekibine mezun ve mensuplarımız adına teşekkür ediyorum.
Bilboartlarında duyuru ve tanıtım imkanları sağlayan Muratpaşa Belediye Başkanımız sayın Ümit UYSAL , Konyaaltı Belediye Başkanımız sayın Semih ESEN ve Kepez Belediye Başkanımız sayın Hakan TÜTÜNCÜ ve ekiplerine tüm mezun ve mensuplarımız adına çok teşekkür ediyor başarılar diliyorum.
Bu güzel günde bizlere görsel şölen sunan folklor ekip şefi mezunumuz İbrahim ÇINGI ve diğer mezunlarımıza, Öğretmenleri dernek üyemiz Timur KARCAALTINÇABA’ya ve değerli müzisyen Ali KANLIADA’ya teşekkür ediyorum.
Kutlamalarımızda aktif görev üstlenen tüm Üye, öğretmen, öğrenci mezunlarımız ile etkinliğimize katılarak bizleri onurlandıran konuklarımıza, üç yıldır hoşgörü ve desteğini esirgemeyen sevgili eşim Teknik Öğretmen Nihal YÜKSEL’e ayrı ayrı teşekkür ediyor, tüm mezunlarımız adına hepinize saygı ve sevgilerimizi sunarken olası eksik ve kusurlarımız için hoşgörü, anlayış ve desteklerinizi bekliyor ve teşriflerinizden dolayı hepinize tekrar selam ve saygılarım sunuyorum."

Yorum yap