Pazartesi, 14 Ekim 2019

"Büyük Bir Eğitim Ordusuyuz"

Antalya’da 2019 - 2020 Eğitim - Öğretim yılı Kepez İlçesinde düzenlenen törenle başladı. Vali Münir Karaloğlu, Ernur- Faik Koparan Ortaokulu Açılış Töreni’ni gerçekleştirdi.

Antalya’nın Kepez ilçesinde eğitime kazandırılan Ernur- Faik Koparan Ortaokulu açılışının da yapıldığı açılış törenine, Vali Münir Karaloğlu, Kepez Kaymakamı Hamdullah Suphi Özgödek, İl Milli Eğitim Müdürü Yüksel Arslan, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, okul müdürleri, veliler ve öğrenciler katıldı. Törende konuşan Vali Karaloğlu, “Yeni bir eğitim öğretim yılının başındayız. Biraz sonra ilk zili çalarak 2019-2020 eğitim-öğretim yılını başlatmış olacağız. Yeni eğitim öğretim yılının başta yavrularımıza, öğretmenlerimize, velilerimize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.
Düşünmek Sorgulamak ve Araştırmaktan Vazgeçmeyin
2019-2020 Eğitim Öğretim Dönemi’nin açış töreninde konuşan Vali Münir Karaloğlu, “Antalya’da 1706 okulda, 466 bin öğrenci, 33 bin 250 öğretmenimiz yani 500 bin kişilik büyük bir eğitim ordusuyla eğitim öğretim yılı sorunsuz olarak başladı. Herkese hayırlı uğurlu olsun. İlk emri ‘oku’ olan yüce bir kitaba sahibiz. Yine ‘Beşikten mezara kadar ilim tahsil ediniz’ diyen bir peygamberin ümmetiyiz. ‘Hayatta en hakiki mürşit ilimdir’ diyen bir kurucu lidere ve öndere sahibiz. Bizim hem inancımız hem milli kültürümüz; eğitime, öğretime, ilme, ilmi araştırmalara çok önem verir. Onun için sevgili çocuklarımız ve gençlerimiz, düşünmek, sorgulamak ve araştırmak en önemli göreviniz olsun. Bakın az önce ifade ettim yüce kitabımız sadece ilk ayeti oku ile başlamıyor. Birçok ayeti kerimede ‘Akletmez misiniz, düşünmez misiniz’ diyerek bizi hem doğayla ilgili hem yaşadığımız olaylarla ilgili düşünmeye araştırmaya sevk eder. Düşünmemizi emreder. Onun için mutlaka sorgulamak şüpheci olmak araştırmacı olmak mutlaka laboratuvara girmek durumundayız” dedi.
Antalya Hayırseverler Bakımından Türkiye’nin En Zengin İllerinden
Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve hükümetleri 2005 yılından bu yana genel bütçeden en büyük payı Milli Eğitim Bakanlığına, ayırdığını vurgulayan Vali Karaloğlu, “Bu zaman zaman yeterli olmuyor. Ne yapıyoruz dönüp hayırseverlerimizin yardımına başvuruyoruz. Antalya’mızda Allah’a hamd olsun çok sayıda hayırseverimizle protokoller imzaladık. Çok sayıda hayırseverimizin yaptığı okulları bugüne kadar açtık. Ernur hanım ve Faik beyin yapmış olduğu okulu açıyoruz. Antalya, hayırseverler bakımından Türkiye’nin en zengin illerinden bir tanesidir. Bugün Ernur-Faik Koparan şahsında bütün hayırseverlerimize ilin valisi olarak teşekkür ediyorum. Rabbim hepsinin hayrını kabul etsin” ifadelerini kullandı.
2023 eğitim vizyonunda yer alan eğitim modellerine, konuşmasında yer veren Vali Karaloğlu, bu sene okullarda ilk defa uygulanacak, kasım ve nisan aylarında bir haftalık, ocak ayında ise 15 gün olmak üzere 4 ayrı dönemde 3 ara tatilli eğitim modelinin deneneceğini duyurdu.
Çocukların düşünmelerini, merak etmelerini, araştırmalarını teşvik etmek için ‘Dene Yap’ sınıfları oluşturacaklarını ifade eden Vali Karaloğlu, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın, Gençlik Merkezleri’nde oluşturduğu çocukları meraklandıracak ve araştırmaya sevk edecek eğitimde kaliteyi arttıracak çalışmalarının olduğunu belirtti.
Sıkı Tedbirler Aldık
Antalya da eğitimin güvenli ve kaliteli bir ortamda yürümesi çocukların iyi eğitilmesi için farklı tedbirler aldıklarını vurgulayan Vali Münir Karaloğlu, “Hedefimiz güvenli okul kaliteli eğitim ve sağlam nesiller yetiştirmek. Onun için servisteki şoförlerimizden başlayarak. Servis rehber personellerini eğittik ve eğitmeye devam ediyoruz. Eğitimden geçenlere sertifikalar verdik. Okullarımızın kantinlerini de sıkı bir şekilde takip edeceğiz. Çocuklarımızın beslenmesi çok önemli, okul kantinlerinde çocuklarımıza zarar verecek hiçbir şeyin satılmasına kesinlikle izin vermeyeceğiz. Yine okullarımızın çevre güvenliği çok önemli, öncelik olarak belirlediğimiz okulların çevresinde 24 saat bizim Kent Güvenliği Sistemi’nden polis arkadaşlarımızın takip ettiği kamera sistemiyle okullarımızın çevresini denetleyeceğiz. Diğer okullarımızın ise kendi kamera sistemiyle okul çevresinde olup bitenleri kayıt altına alacağız. Okullarımızın etrafına kötü niyetli insanları yaklaştırmayacağız, onların çocuklarımıza zarar vermesine izin vermeyeceğiz. Bu konularda servis, kantin, okulların çevre güvenliğinden okul idarecilerimizden, öğretmenlerimizden ve velilerimizden yardım talep ediyoruz. Herhangi bir aksama gördüklerinde okul idarelerini, milli eğitimi ve bizi haberdar etsinler. Bu sene çok daha sıkı bir şekilde çocuklarımızın çok daha güvenli bir ortamda eğitim ve öğretimlerini devam ettirmek için bu denetimlere devam edeceğiz” şeklinde konuştu.
Konuşmasında, bu yıl tek saat uygulamasının olduğuna değinen Vali Karaloğlu, “İlk ve ortaokullarımız eğer tekli eğitim yapıyorsa en erken 08.30’da derslere başlayacak. Eğer ikili eğitim yapıyorsa 08.00’da derslere başlayacak ama liselerimizde tekli eğitim yapsa bile Milli Eğitim İl Müdürlüğü’müzün izniyle 08.00’da da eğitim başlayabilecek. Hiçbir ilk ve ortaokulda eğer tekli eğitim yapılıyorsa 08.30’dan önce eğitime başlanmayacak. Buna uymayan okullarımız varsa lütfen bize iletin bu konuda taviz vermeyeceğiz” ifadelerini kullandı.
2019-2020 Eğitim ve Öğretim Yılı’nın hayırlara vesile olmasını temenni ettiğini ifade eden Vali Münir Karaloğlu, “Öğretmenlerimiz, yavrularımız ve ailelerimiz için güzel bir eğitim öğretim yılı geçirmemizi temenni ediyorum. Bugün ki hayırseverimiz Ernur-Faik Koparan ailesine ve çocuklarına çok teşekkür ediyorum. Rabbim hayırlarını kabul etsin dedi.
2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılı’nın ilk ders zilini çalan Vali Münir Karaloğlu, sınıfları gezerek tüm öğrencilere ve öğretmenlere başarılar diledi.

Yorum yap