Pazar, 22 Eylül 2019
ATAY USLU LİMYRA KAZI İSTASYONUNU ZİYARET ETTİ

ATAY USLU LİMYRA KAZI İSTASYONUNU ZİYARET ETTİ

AK Parti Antalya Milletvekili Atay Uslu, Finike'de Limyra Antik Kentinde Kazı İstasyonunu ziyaret ederek, kazı heyeti ile incelemelerde bulundu.

Finike'nin Saklısu Mahallesi Zengeder Mevkii'ndeki Limyra Antik Kenti'nde, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Avusturya Arkeoloji Enstitüsü işbirliğinde gerçekleştirilen arkeolojik kazı çalışmalarını ziyaret eden TBMM Akdeniz-Pa Türk Grubu Başkanı ve Ak Parti Antalya Milletvekili Atay Uslu ve İlçe Başkanı Osman Akdağ, kazı Başkanı Dr. Martin Seyer ve Kazı ikinci başkanı Prof. Dr. Zeynep Kuban ile kazı bölgesi hakkında fikir alışverişi yaptılar.

50 YILDIR LIMYRA TARİHE IŞIK TUTMAYA DEVAM EDİYOR
Antalya'nın onlarca antik kente sahip olduğunu ifade eden AK Parti Antalya Milletvekili Atay Uslu,
" Finike'de 2 antik kent bulunmakta. Limyra bunlardan bir tanesi. Limyra M.Ö. 5. yüzyılda kurulmuş. Pericies döneminde Lykia’nın başkenti olmuş. Limyra, Lykia birliğinin üç oy hakkına sahip 6 kentinden biri."

Atay Uslu Bölgenin hem antik çağdaki şehri ile hem de yakın dönemde Kafi Baba Tekkesi ve Türbesi ile önemli bir merkez olduğunu ifade ederek şöyle devam etti: " Sufi yolu projesi ile türbe civarında düzenlemeler yapmayı planlıyoruz. Antik kentte de kazılar devam ediyor. Limyra'da 50 yıl önce başlayan kazılarla, kentin sırları ortaya çıkıyor. İçindeki su kaynağı, tarihsel zenginliği ve arkeolojik derinliğiyle hayranlık uyandıran antik kentteki çalışmalara desteğimizi bundan sonra da sürdüreceğiz” diye konuştu.

Yorum yap