Cuma, 18 Ekim 2019
Ukrayna Antalya Konsolosu Khomenko, Başkan Topaloğlu’nu ziyaret etti

Ukrayna Antalya Konsolosu Khomenko, Başkan Topaloğlu’nu ziyaret etti

Ukrayna Antalya Konsolosu Viacheslav Khomenko, Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu’nu ziyaret etti.

Konsolos Khomenko, ziyarette, misafirperverliklerinden dolayı Başkan Topaloğlu,na teşekkür ederek, Kemer’in Ukrayna ile olan ilişkilerinden çok memnun olduklarının altını çizdi.
Kemer’de tatil yapan Ukraynalılardan kendilerine gösterilen misafirperverlikten ve ilgiden dolayı olumlu geri dönüşler aldıklarını ifade eden Khomenko, “Ukrayna’da özellikle sağlık turizmi ve sularıyla ünlü Truskavets isimli bir şehir var. Burası Kemer ile kardeş şehir olmak istiyor. Yılda yaklaşık 250 bin turist ağırlıyor. Çok güzel bir şehir. Sizi burada görmek istiyoruz. 24 Ağustos Ukrayna Bağımsızlık Günü. Sizi de bekliyoruz.” dedi.

Savaş mağdurlarının aileleri Kemer’de tatil yapma imkanı elde ediyor
Khomenko, Ukrayna’nın Rusya ile devam eden savaşta yaralanan ve ölen Ukraynalıların ailelerinin Kemer’de tatil yaptığını anlatarak, “Dış İşleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya ile devam eden savaşta ölen ve yaralanan yaklaşık 300 Ukraynalının ailelerini Kemer’de tatile gönderiyor. Ekim ayında da 100 kişi Göynük’te tatil yapmaya gelecek. Bu tatilde konser vermeyi de düşünüyoruz. Hatta, Ukrayna Büyükelçisi de gelebilir. Sizi de davet ediyoruz. Bize ve Ukraynalı misafirlere karşı gösterdiğiniz ilgiden dolayı teşekkür ediyorum.” diye konuştu.
Topaloğlu ise ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, 2008’den bu yana Yuzhniy ile kardeş şehir olduğunu hatırlatarak, Ukrayna vatandaşlarını Kemer’de ağırlamaktan dolayı her zaman mutluluk duyduklarını kaydetti.
Ukraynalıların Antalya ve Kemer’i çok sevdiklerini bildiklerine değinen Topaloğlu, “Geçen sene Antalya’ya yaklaşık 750 bin Ukraynalı misafirimiz gelmiş. Biz Ukraynalı misafirlerimize önem veriyoruz. Onlar Kemer’i ikinci vatanları gibi görüyor. Kemer’deki deniz, kum ve güneşin yanı sıra doğa, spor, sağlık gibi alternatif turizm olanaklarının farkındalar. Bu yüzden Kemer’i çok tercih ediyorlar. Kendilerini her zaman Kemer’de ağırlamaktan mutluluk duyarız.” ifadelerine yer verdi.

Topaloğlu, Kemer ile kardeş şehir olmak isteyen Truskavets şehri ile gerekli yazışmaların yapılacağını ve meclis gündeminde değerlendireceklerini sözlerine ekledi.
Ziyaret sonrası Başkan Topaloğlu, Konsolos Khonemko’ya Kemer’in Tekirova Mahallesi’nin bir tablosunu hediye ederken, Khomenko da Başkan Topaloğlu'na Ukrayna’ya özel çeşitli hediyeler verdi.--

Yorum yap