Pazartesi, 16 Eylül 2019
Gazeteci İdris Özyol’a saldırı

Gazeteci İdris Özyol’a saldırı

Antalyalı gazeteci İdris Özyol çalıştığı gazetenin önünde bir grup tarafından darp edildi. Başına ve vücuduna aldığı darbeler sonrası hastanelik olan Özyol, tedavisinin ardından polise giderek şikayetçi oldu.

Gazeteci İdris Özyol’a saldırı

Antalyalı gazeteci İdris Özyol çalıştığı gazetenin önünde bir grup tarafından darp edildi. Başına ve vücuduna aldığı darbeler sonrası hastanelik olan Özyol, tedavisinin ardından polise giderek şikayetçi oldu.
Saldırının ardından Çağdaş Gazeteciler Derneği Akdeniz Şubesi, “Taş devri zihniyeti gazetecilere saldırıyor!” başlıklı bir bildiri yayınlanarak saldırıyı kınadı. Bildiride şöyle denildi:
“Antalya basınının tanınmış isimlerinden İdris Özyol, bu akşam çalıştığı gazetenin önünde bir grup tarafından saldırıya uğradı. Yaralanan Özyol’un hastanede tedavisi sürüyor.
Muratpaşa Belediyesi Meclisi’nin Mayıs ayı toplantısı sırasında CHP grubunun, idam edilen devrimciler Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın posterini asması üzerine yaşanan tartışma, tüm gazetecilerin gündemi olmuştu. MHP İlçe Başkanı Talu Bilgili’nin, gerek mecliste gerekse de sonrasında yaptığı tehditler, birçok gazetede haberleştirildi. Konuyu köşe yazıları ve sosyal medya paylaşımlarına taşıyan gazeteci İdris Özyol da Bilgili’nin tehditlerinden nasibini almıştı.
Bugün ise tehditler adresini buldu! Kimliği henüz bilinmeyen (!) bir grup, çalıştığı gazetenin önünde İdris Özyol’a saldırarak öldüresiye dövdü. Kalabalık grup Özyol’u orada bırakarak olay yerinden uzaklaştı. Yaralanan gazeteci tedavi altına alındı.
Taş devri zihniyetini taşıyan saldırganların derhal yakalanması talebiyle İdris Özyol’a yapılan saldırıyı kınıyoruz. Özyol ve değer gazetecilere tehditler savuran MHP İlçe Başkanı Talu Bilgili hakkında savcıları göreve davet ediyoruz. Gazetecilerin hedef gösteren, saldırganları kışkırtan kim varsa hesap vermelidir. ÇGD olarak bu konunun takipçisi olacağımızı ilan ediyoruz.
Yaralanan arkadaşımız İdris Özyol’a geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.”
NEREYE KADAR?
Antalya Gazeteciler Cemiyeti eski başkanlarından Erdoğan Kahya’da saldırıya facebook sayfasından yayınladığı mesajla tepki gösterdi. Kahya şunları yazdı:
“Daha dün yazmıştım, gazetecilerin yazdıklarına siyasiler kızıyor. Bazen bu olayda olduğu gibi gazetecileri susturacaklarını sanarak adam tutuyorlar. Kimilerinin ideolojileri var, kimileri koltuk kapma savaşında. Kimileri rant, kimileri menfaat, kimileri de egolarını tatmin peşinde… 
Gazeteci ne yapıyor?
Tek kelime ile işini yapıyor. Yazarak, çizerek, araştırarak halkı bilgilendiriyor, kamuoyu oluşturuyor, topluma hizmet etmeye çalışıyor. Bir de üstüne üstlük dayak yiyor, kurşun yiyor, Yaralanıyor, ölüyor, öldürülüyor.
Yazık değil mi? 
Kim mesleğini doğru-düzgün yaptığı için öldürülür?
İşte gazeteciliğin geldiği nokta bu. 
Dün Çetin Emeç’ti pusuya düşürülüp hunharca katledilen, Uğur Mumcu’ydu… Doğruları yazdılar, dedikleri bir bir çıktı ve yiğitçe öldüler. O zamanlar terör vardı, terör kışkırtıcıları, provakatörler vardı, şimdi ne var? Tek adam rejiminde, yenilgiyi kabullenemeyenler şimdilik gazeteci dövdürüyorlar,
sonu ne olur bilemem değil, belli… Allah bizi Demokrasi karşıtlarından korusun.
İdris’in her zaman yanındayız. Geçmiş olsun kardeşim. Hak bildiğin yolda dosdoğru yürü, geçmiş olsun.”
CHP’DEN GEÇMİŞ OLSUN
CHP Antalya İl Başkanı Ahmet Kumbul, “Çalıştığı gazetenin önünde kimliği bilinmeyen bir grup tarafından saldırıya uğrayan gazeteci İdris Özyol’a büyük geçmiş olsun. Özgür basına yönelik bu saldırıyı şiddetle kınarken, saldırganların bir an önce bulunup adalet önünde hesap vermesi için konunun takipçisi olacağız” dedi.
BUDAK’TAN AÇIKLAMA
CHP PM üyesi Çetin Osman Budak da olayla ilgili “Usta gazeteci İdris Özyol Antalya’da çalıştığı gazetenin önünde saldırıya uğradı. Bu alçakça saldırıyı lanetliyorum. Saldırganların bir an önce bulunup cezalandırılması, yanlarına kar kalmaması için konunun takipçisi olacağız” ifadelerini paylaştı.

Yorum yap