Cuma, 6 Aralık 2019

Kavşaklara yürüyen merdivenli üst geçitler yapılacak

Antalya Büyükşehir Belediyesi yeni yapılan köprülü kavşaklarda yaşanan sorunları çözmek için asansörlü üst geçit yapıyor. Üç ayrı bölgede kurulacak olan üst geçitlerle kavşaklardaki kazaların önlenmesi amaçlanıyor.

Antalya Büyükşehir Belediyesi, yaklaşık 4 ay önce yapılarak trafiği büyük ölçüde rahatlatan kavşaklar için üst geçit yapmaya hazırlanıyor. Yaklaşık 4-5 ay içinde uygulamaya geçecek üst geçitler asansörlü ve yürüyen merdivenli olup, özürlülere de hizmet verecek.
Konuyla ilgili bilgi veren Antalya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ahmet Şahin, üst geçitlerin 3 ayrı noktada olacağını kaydetti. Güllük Caddesi üzerindeki Ring Otel Kavşağının doğu kısmında birincisi yapılacak olan üst geçitlerin ikincisinin Mevlana-Meydan Kavşağı arasına kurulacağını açıklayan Şahin, son üst geçidin ise Ring Otel Kavşağı ile Nokta Otel kavşağı arasında olacağını söyledi.
Her biri 1.5 milyon YTL maliyette olacağı tahmin edilen üst geçitlerin üzerinde kavşaklar yapılır yapılmaz proje çalışması yapmaya başladıklarını hatırlatan Şahin, 3 üst geçidin yaklaşık 5 ay içinde tamamlanmasını beklediklerini ifade etti. Nitelikli olacağı açıklanan üst geçitlerle ilgili olarak Şahin şu bilgileri verdi: ´Henüz proje çalışmaları devam eden üst geçitler engellilere hizmet verebilecek şekilde, görselliği olan yapıtlar olacak. İnsanların üst geçitlerden caydırılmaması için yürüyen merdiven olacak. Halen kentte bulunan üst geçitler yayalar tarafından kullanılmıyor. Bu antipatiyi yenecek üst geçitler olacak bunlar.´
Üst geçitlerin kavşaklar yapıldıktan 4 ay sonra konuşulmaya başlanmasına da açıklık getiren Ahmet Şahin, bunun bütçeyle alakalı bir şey olduğunu söyledi. Araç trafiğini rahatlatırken kavşakların yayalardan tepki almasını da değerlendiren Şahin, ´Kazalar insan unsurudur. Trafik kurallarına fazla uyulmuyor. Bir de bu yollarda araçların devamlılığı arttı.´ dedi.
Büyükşehir belediye Başkanı Menderes Türel ise, daha önceki bir açıklamasında turizm kenti Antalya´ya teneke üst geçit yapmayacağını ifade etmiş ve bu yüzden yollara üst geçit yapılmadığını aktarmıştı. İnsanların üst geçit yapılması yönünde ısrar etmesinin haklı olduğunu savunan Türel, asansörlü ve yürüyen merdivenli üst geçitlerin proje çalışmasının başladığını dile getirmişti.

Yorum yap