Perşembe, 19 Eylül 2019
Genç Mucitler Ödüllerini aldı

Genç Mucitler Ödüllerini aldı

Makina Mühendisleri Odası (MMO) Antalya Şubesi öncülüğünde Antalya Valiliği, Milli Eğitim İl Müdürlüğü ve Antalya Ticaret ve Sanayi Odası’nın (ATSO) katkılarıyla, teknik lise öğrencilerine yönelik gerçekleştirilen 'Mucit Fikirler, Geleceğin Makinaları Proje Yarışması’nda ödül töreni gerçekleştirildi.

Yarışmada birincilik ödülünü Portatif Oksijen Konsantratörü projesiyle, Bahtılı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nden Mehmet Koca ve Mustafa Butgül, ikincilik ödülünü Fondoten Tonu Belirleme Cihazı projesiyle, İsmet İnönü Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nden İlayda Erkal, üçüncülük ödülünü Engelsiz Manyetik Yol projesiyle, Aksu Uçak Bakım Teknolojisi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nden Ahmet Hakan Tufan, Jüri Özel Ödülünü ise 'Yardımcı Göz' projesiyle, Aksu Uçak Bakım Teknolojisi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nden Baran Yaman, Ali Buğra Büyüktatlı ve Orçun Ülker kazandı.
Antalya’nın 5 merkez ilçesinden 13 Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden 10 binin üzerinde öğrenciye ulaşılan yarışmada 108 proje yarışırken birinci olan proje 7 bin TL’lik hediye çeki, ikinci olan proje 5 bin TL’lik hediye çeki, üçüncü olan proje 3 bin TL’lik hediye çeki, jüri özel ödülünü kazanan proje ise 2 bin TL’lik hediye çeki almaya hak kazandı.
ATSO Meclis Salonu’nda gerçekleştirilen tören Teknik Liselerden Sorumlu Antalya İl Milli Eğitim Şube Müdürü Recep Yıldız, ATSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cihangir Deniz ve MMO Antalya Şube Başkanı Ayşen Hamamcıoğlu'nun konuşmalarıyla başladı. Daha sonra projeye destek veren rehber öğretmenler ile Projenin düzenleme, eleme ve değerlendirme kurulları ile seçici kurul üyelerine teşekkür belgeleri ve plaketleri takdim edildi. Törene katılan isimler arasında ATSO Yönetim Kurulu Üyeleri Erol Erkan ve Mustafa Ayanoğlu, MMO Antalya Şube Başkanvekili Doç. Dr. İbrahim Atmaca ve Şube Sekreteri Şenay Demiralay, KOSGEB Antalya İl Müdürü M.Şükrü Mısırlı, ANTGİAD Başkanı Mustafa Cengiz ile çok sayıda okul müdürü, öğretmen ve öğrenciler yer aldı.
‘Hayallerinizin peşinden koşmaktan vazgeçmeyin’
ATSO Başkan Yardımcısı Cihangir Deniz, yaptığı konuşmasında gençlerin icat çıkartmaktan korkmamaları gerektiğini ifade ederek, “İnsan zekası düşünebildiği her şeyi yapabilecek kapasitededir. Hayallerinizin peşinden koşmaktan vazgeçmeyin. Yarışmayı birlikte düzenlediğimiz Makine Mühendisleri Odası Antalya Şubesi’ne teşekkür ediyorum. Meslek odalarıyla bundan sonraki süreçte de güçlü işbirliğimiz artarak devam edecektir. Birlikte Antalya için daha birçok projeye imza atacağımıza inanıyorum. Bu duygu ve düşüncelerle yarışmanın düzenlenmesinde emeği geçen fikrini ve emeğini ortaya koyarak yarışmaya katılan ekiplere teşekkür ediyorum” Dedi.


‘Diploma amaç değil, araçtır’
Ardından söz alan MMO Antalya Şube Başkanı Ayşen Hamamcıoğlu, hep hayalinde olan bir projeyi gerçekleştirmenin kendisime onur verdiğini ifade ederek, “Projenin ilk ayağını 2017 yılında anaokulu ve ilkokul öğrencilerine yönelik gerçekleştirdik. İkinci ayağında ise teknik ve meslek liselere yönelik gerçekleştirdik. Bu projemizin en önemli taraflarından biri de devlet okullarını kapsayan bir proje olması. Çünkü özel okullarda bu imkanlar çok daha fazla” dedi. Konuşmasında teknik meslek liselerinin önemine değinen Hamamcıoğlu, öğrencilere tavsiyelerde bulunarak “Diplomanız sizin için bir amaç değil araçtır. Dolayısıyla kendinizi geliştirmeli, öneminizin farkına varmalısınız. Günümüzde artık bir yabancı dil bile yeterli değilken, sizler çok çalışmalı ve kendinize bir öz gelecek hazırlamalısınız. Bu tür yarışmalar sizin kendinize öz gelecek hazırlamanıza yardımcı olmak için var.” Diye konuştu.
‘Meslek lisesini seçmekle kazandınız’
Teknik Liselerden Sorumlu Antalya İl Milli Eğitim Şube Müdürü Recep Yıldız ise yarışmaya katılan tüm okullara ve öğrencilere teşekkür ederek, “Ülkemizde insanlarımız mavi yaka olmaktan ziyade beyaz yaka olmaya heves ediyorlar. Diploma gerçekten günümüzde önemli değil. Bunun için sizler ise meslek liselerine gelmekle en doğru kararı verdiniz ve kazandınız. Ancak çok çalışmalısınız. Dört yıllık bir fakülte bitirmek artık çok önemli değil, işimizi bilmek çok önemli. Bu yarışmaya katıldığınız için öncelikle tüm öğrencilerimize ve öğretmenlerimize teşekkür ediyorum. Önemli olan katılmaktı ve katılan tüm öğrencilerimiz kazanmıştır” ifadelerini kullandı.

Yorum yap