Cuma, 6 Aralık 2019

Türkiye´de ilk kez kök hücre ile ilik nakli yapılacak

Kızlarını kurtarmak için üçüncü kez çocuk sahibi oldular, ancak aradıkları iliği, Almanya´da buldular. Türkiye´de ilk kez bir çocuk hastaya yurt dışından temin edilen kök hücre ile ilik nakli yapılacak.

Anemi hastası küçük Ebru, Almanya´dan gelecek ilik ile sağlığına kavuşacak. Fankoni aplastik anemisi tanısıyla izlemeye alınan 11 yaşındaki Ebru Tengilimoğlu adlı hasta, Türkiye´de ilk kez yurtdışından getirilecek olan allajeneik hematopoetik kök hücre nakli ile sağlığına kavuşacak.
Akdeniz Üniversitesi´nde tedavisi süren Küçük Ebru için uluslararası Kemik İliği Bankası ile temasa geçildi. Yapılan taramada, Ebru´ya Almanya´daki bir kadın donörden uygun kemik iliği tespit edildi. Perşembe günü Antalya´ya gönderilecek olan kök hücreler cuma günü minik hastaya nakledilecek. Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Pediatrik Hematoloji-Onkoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Akif Yeşilipek, Türkiye´de ilk kez bir çocuk hastaya yurtdışından temin edilen bir kök hücre ile ilik nakli yapılacağını açıkladı. Prof. Dr. Yeşilipek, 1998 yılından bu yana Akdeniz Üniversitesi´nde yapılan ilik nakli sayısının bu operasyonla 100´e ulaşacağını söyledi.
Halen hastanın steril bir ortamda kemik iliği nakil odasında, operasyonun gerçekleştirileceği günü beklediğini belirten Prof. Dr. Yeşilipek, ´Fankomik aplastik anemisi hastalarının kemik iliği yeterli çalışmıyor. Yeterli kan üretemiyor. Bazı hastalarda da anomeller oluyor. Doğuştan parmak eksikliği gibi sorunlar çıkıyor. Ancak Ebru´da böyle bir sorun yok. Fakat bu hastaların tedavileri çok zordur. Verilen ilaçlardan bu hastalarımız çok daha çabuk etkileniyorlar.´ diye bilgi verdi.
Ebru´nun ailesi ise kızlarının kurtulması ile üçüncü kez bebek sahibi oldu. Yeni doğan çocuklarının iliği uymayınca arayış içerisine girdikleri bilgisin veren Ankara Büyükşehir Belediyesi´ne bağlı ASKİ´de şoför olarak çalışan baba Dursun Tengilimoğlu, ´Kızımın hastalığı teşhis edildiğinde iki çocuğum vardı. Ebru ailenin en küçük çocuğu idi. Kendisine aile içinde uygun bir kemik iliği çıkmadı. Bunun üzerine Ebru´yu kurtarmak için üçüncü bir bebek dünyaya getirdik. Fakat yeni doğan çocuğumuzun kemik iliği de Ebru´ya uymadı. Bunun üzerine, bize nakil için yurtdışı önerildi. Fakat biz tedavimizi Türkiye´de yaptırmak istedik. Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi´ne geldik. Yurtdışındaki kemik iliği bankaları ile temasa geçildi. Finlandiya, İsrail, Tayvan´dan birer Almanya´dan da 4 adet numune tespit edildi. Bu numunelerin incelenmesine Almanya´dakilerden başladık. Üçüncü numune kızımın dokularına uygun çıktı. Şimdi Almanya´dan bu kök hücreler geldiğinde nakil yapılacak.´ diye konuştu.

Ebru´nun tedavisini yaptırabilmek için Ankara´da eşinin babasından miras kalan evinin hissesini satmak zorunda kaldıklarını bildiren Dursun Tengilimoğlu, ayrıca ASKİ Genel Müdürlüğü´nün de Ebru için bir yardım kampanyası açtığını söyledi. Ebru´nun nakilden sonra da bir süre izlenmesi gerektiğini söyleyen Dursun Tengilimoğlu, ´ASKİ Genel Müdürlüğüne çok teşekkür ediyorum. Çalıştığım kurumda da kızımın ameliyat olacağı günleri dikkate alarak geçmişte hiç izin kullanmadım. Kurumum bana 4 ay izin verdi.´ dedi.
Yurtdışından getirilen kök hücrelerin bedelini kendi cebinden karşıladığını da belirten Dursun Tengilimoğlu, ´Eğer ben bu ameliyatı yurtdışında yaptırsaydım devlet bütün masraflarımızı karşılayacaktı. Ama ben bu tedavinin Türkiye´de yapılmasını istedim. Çünkü Türk hekimlerine güveniyorum. Ama devlet sanki Türk hekimlerine güvenmiyormuş gibi bir politika izliyor. Donöre 15 bin dolar para verilmesi gerekiyor. Bu parayı ben kendi cebimden ödüyorum. Eğer yurtdışında bu tedaviyi yaptırmış olsaydım, bu parayı Sağlık Bakanlığı kendisi ödeyecekti. Bu sorunun giderilmesini istiyorum. Parası olmayan işçi böyle bir durumda ya çocuğunu ölüme terk etmek zorunda kalacak ya da yurtdışına çıkacak. Sağlık Bakanlığı´na da en az 5 kat daha fazla bir fatura çıkacak.´ şeklinde konuştu.
Akdeniz Üniversitesi´nde 1998 yılından bu yana kemik iliği nakli yapılıyor. Bugüne kadar 99 nakil yapıldı. Bunların 46 tanesi Akdeniz anesimi hastası olan çocuklardı. Diğerleri ise lösemi, fankoni, kanser hastalarıydı. Bu nakillerin tümü anne,baba ya da kardeşlerden temin edilen iliklerle gerçekleştirildi. Bu nakillerde talasemili hastalardaki başarı oranı yüzde 80, kanserli hastalarda ise yüzde 75 civarında gerçekleşti. Türkiye´de kemik iliği nakli 20 bin dolar civarında bir harcamayı gerektiriyor. Bu operasyonun yurtdışındaki maliyeti ise 100 bin dolardan başlıyor.

Yorum yap