Cumartesi, 20 Temmuz 2019
Kadınlara Konut Satışı %30’u Geçti

Kadınlara Konut Satışı %30’u Geçti

2018 yılında gerçekleşen 1 milyon 375 bin 398 konut satışından, 421 bin 286’sı kadınlar adına tescil edildi. Konut satış sayılarında 2018 yılında kadınlara satış, %30’u geçti.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününde kadınlara yapılan konut satış sayıları hakkında bilgi veren Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı “ 2014 yılından beri takip edilebilen istatistiklere göre, geçtiğimiz yıl toplam konut satışları içinde kadınların payı ilk defa %30’u geçti. 1 milyon 375 bin 398 konut satışından, 421 bin 286 satış sadece kadınlar adına gerçekleşirken, 26 bin 877 satış ise ortak olarak yapıldı” dedi.
En Çok Kadınlara Satış Yapılan İller
2018 yılında kadınlar adına en çok konut satışı yapılan illere ilişkin de bilgiler veren Altın Emlak Genel Müdürü “Konut satışların %40’a yakının kadınlar adına yapıldığı şehirler Balıkesir. Balıkesir’i Çanakkale, Edirne, Muğla, Kilis, İzmir, Nevşehir, Tunceli ve Aydın takip ediyor. En az konut satışı yapılan beş il ise, Ardahan, Şırnak, Ağrı, Muş ve Bitlis olarak sıralanıyor” dedi.
Aile Konutu Şerhi, Kadınların Sigortasıdır
Özelmacıklı “Aile konutu şerhi; eşlerin bütün yaşam faaliyetlerini gerçekleştirdiği ve düzenli yerleşim amacıyla kullandıkları mekanların aile konutu olarak özgülenerek bu taşınmaz mal üzerinde eşlerin tek başlarına hukuki işlem yapmalarını engelleyen şerhtir. Aile konutu olarak özgülenen bu taşınmazın maliki olmayan eş, tapu kütüğüne konutun aile konutu olduğuna dair şerhin verilmesini isteyebiliyor. İşlemin ise hiçbir harcı yok. Bu şerh ile, malik olan eş, aile konutunun satış yada bağışını eşinin rızası olmadan gerçekleştiremiyor” dedi.

Yorum yap