Salı, 23 Temmuz 2019

"TÜREL ÇALKAYA'DA VATANDAŞTAN ALIP HAZİNEYE VERİYOR"

İYİ Parti Antalya İl Başkanı Ahmet Aydın, Çalkaya'da imar sorununu çözdüklerini açıklayan Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'in yaptığının vatandaşın tapuları arazilerinden kesintiler yaparak hazineye vermek olduğunu söyledi.

İŞTE ÇALKAYA GERÇEKLERİ
İYİ Pari Antalya İl Başkanı Ahmet Aydın, Çalkaya'da imar sorununu çözdüklerini açıklayan Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'in yaptığının vatandaşın tapuları arazilerinden kesintiler yaparak hazineye vermek olduğunu söyledi. Vatandaşların arazilerinden yüzde 5 kesinti yapmak için kanun bile çıkarıldığını anlatan Başkan Aydın "Yüzde 5 kesinti yetmeyince, bölgenin emsalleri düşürdüler o da olmayınca ada ve parselleri birleştirerek yolları kaldırdılar. Hazineyi feragat ettirip vatandaşın bu kadar bedel ödemesinin önüne geçmesi gerekenler şimdi mahalle mahalle gezerek tapu sorununu çözdük diyorlar. Yaptıkları vatandaşın arazisini hazineye peşkeş çekmekten başka bir şey değil" diye konuştu.
İYİ Parti Antalya İl Başkanı Ahmet Aydın, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'in kamuoyunda Çalkaya bölgesi olarak bilinen arazinin imar sorunu ile ilgili vatandaşı yanıldığını söyledi. Türel'in mahalle mahalle gezerek sorun çözüldü algısı yaptığını kaydeden Başkan Aydın, aylardır "Çalkaya sorunu tarih oldu." diye açıklama üstüne açıklama yapıyorlar. Ancak yaptıkları vatandaşların anayasal hakkı olan mülklerinden yapılan kesintilerin hazineye peşkeş çekilmesinden başka bir şey değil" diye konuştu.
İŞTE ÇALKAYA GERÇEKLERİ
Çalkaya gerçeklerini bir bir açıklayan Başkan Aydın sorunun dönemin Çalkaya Belediyesine yapılan bir operasyonun ardından mahkemenin aldığı bir karar ile ortaya çıktığını hatırlattı. Başkan Aydın "O dönem konulan şerhlerde dikkat edilmesi gereken konu şerhin yapılaşmaya konulması idi. Arazilerin parsellerin alınıp satılmasına engel yoktu. Mahkeme belediyenin burada yapmış olduğu bazı usulsuz uygulamalar ve satışlar ile yapılaşma şerhi koymuştu. Üstelik buranın planları ile ilgili bir plan iptal davası yoktu. Ancak, mahkemenin o dönem koyduğu şerh dava dosyalarının tamamlanmasının ardından kaldırılması gerekirken kaldırılmamıştır. Sonraki belediye başkanları da yanlış bir uygulamaya giderek, değişik kamu kurumlarına ayrılan alanları plan değişiklerini giderek belediye adına tapulamıştır. Üstelik bir de buralar satılarak belediyeye gelir elde edilmiştir." diye konuştu.
SORUN HAZİNENİN TARAF OLMASI İLE BAŞLADI
Asıl sorunun bu satışların ardınan başladığını ifade eden Başkan aydın sözlerini şöyle sürdürdü " Bu satışı yapan belediye başkanlarından sonra gelen başkanlar ise satışların iptal edilmesi için mahkemeye başvurmuştu. Tam bu süreçte o zamana kadar ortada olmayan, araziler satılırken sesi çıkmayan, arazilerin peşine düşmeyen Hazine de davaya taraf oldu. Mahkeme satışları iptal etti, ancak vatandaşlara paralarının ödenmesini istedi. Belediye vatandaşa ödemesi gereken rakamların çok yüksek olduğunu görünce davadan feragat etmek istedi; ama hazine buna yanaşmadı. İşte şu an Menderes Türel ve Halil Şahin'in çözdüklerini iddia ettikleri sorun böyle ortaya çıktı."
İKİ KAMU KURUMU ANLAŞAMADI, BEDELİ VATANDAŞ ÖDEDİ
İki devlet kurumunun kendi arasında anlaşamamasının faturasını yıllarca Aksuluların ödediğini kaydeden Başkan Aydın, " Hazine bir kamu kurumu olan belediyeden adeta haraç ister gibi 300 bin metre kare arazi istemektedir. Menderes Türel ve Halil Şahin hazineyi ikna ederek bu talepten vazgeçirmek yerine 300 bin metrekare araziyi vermek için söz vermiştir. Aslında hazine bu isteğinden kolaylıkla vazgeçebilir, belediye de bu şerheleri kaldırıp eski imar planları ile devam edebilirdi. ama böyle yapmadılar. Şimdi Türel'in çözdüm dediği olay hazineye hakkı olmayan yeri vermekten başka bir şey değildir." dedi.
VATANDAŞ YÜZDE ELLİ KAYBETTİ
Vatandaşın arazisinin peşkeş çekilmeye başladığını anlatan Başkan Aydın, "Hazineye söz verdiler, ama o kadar alan kendilerinde yok. Peki yaptılar, Ali Cengiz oyunu yaptılar. Hemen yeni bir plan yaparak adaları parselleri birleştirdiler. Yolları park ve yeşil alanları kaldırdılar. Buralaran artan alanlar ile hazineye yer çıkarmaya çalıştılar. Ama olmadı. Sonra Türkiye tarihinde ilk kez parselli arazilerden kesinti yapmak için TBMM'den bir yasa çıkarttırdılar. mülkiyet hakkı kutsal olmasına rağmen vatanaşların her türlü kesintiden her türlü zaiyattan muaf parsellerinden yüzde 5 kesinti yapmak için bir kanun çıkardılar. Yetti mi? Yetmedi. Bu sefer emsalleri düşürdüler. Vatandaş nerede ise yüzde elli kaybetti." diye konuştu.
BEDELİ VATANDAŞ ÖDEDİ
Vatandaşın arazisinin soyulup soğana çevrildiğini, hazineye peşkeş çekildiğini kaydeden Aydın şunları söyledi; "Bu günlerde Menderes Bey tapu dağıtıyor. Lakin bu dağıtmış olduğu tapular soyulup soğana çevrilmiş hazineye peşkeş çekilmiş yüzde 50'si zayi olmuş tapulardır. Emsaller ciddi oranda düşürülmüştür. Yarıya varan bir düşme söz konusudur. Hem emsal kaybı hem yüzde 5 kesinti ile metre kare kaybı hem de parsellerin yerleri değiştirililerek birleştirilerek ciddi hak kayıplarına neden olmuştur. Hazineden bir feragat yazısı alınıp vatandaşlara bu bedeller ödetilmemeli idi"

Yorum yap