Salı, 16 Temmuz 2019
Çevreci Komşu Kart’la eğitime dev destek

Çevreci Komşu Kart’la eğitime dev destek

Antalya’da Muratpaşa Belediyesi’nde başlatılan Çevreci Komşu Kart kapsamında ELDAY iş birliği ile evlerden toplanan e-atıklardan elde edilen gelirin bir kısmı üniversite öğrencilerine burs olarak verildi.

Çevreci Komşu Kart’la eğitime dev destek

Proje kapsamında toplanan tüm atıkların geliri ile üniversite öğrencilerine 192 bin 61 liralık burs imkânı sağlandı.

Bugüne kadar topladığı 15 bin tondan fazla atık elektrikli ve elektronik eşyayı geri dönüşüm zinciriyle ülke ekonomisine kazandıran Elektrik ve Elektronik Geri Dönüşüm ve Atık Yönetimi Derneği (ELDAY) ve ambalaj atıklarının yerinde ayrıştırılması ve ödül sistemiyle Türkiye’de ilk olan Çevreci Komşu Kart projesiyle Muratpaşa Belediyesi iş birliği Antalya’da kazandırmaya devam ediyor.

ELDAY ve Muratpaşa Belediyesi iş birliğiyle hayata geçirilen ve evlerde ayrıştırılan atık elektrikli ve elektronik eşyaların alışveriş puanına dönüştüğü Çevreci Komşu Kart projesiyle üniversite öğrencilerine burs imkanı sağlandı.

Muratpaşa Belediyesi, Çevreci Komşu Kartlara Muratpaşa sakinlerinin anlaşmalı marketlerde, sinema salonlarında kullanması ya da üniversite öğrencilerine burs olarak aktarılması için Adalya Vakfı’na bağışlayabilecekleri 2 milyon 794 bin 157 lira karşılığı puan yüklendi. ‘Atma, biriktir, kazanalım’ sloganıyla hayata geçirilen ve aralarında Akdeniz Üniversitesi’nin de yer aldığı birçok kurumun ödüle değer gördüğü proje kapsamında 192 bin 61 lira burs olarak üniversite öğrencilerine verilmek üzere Muratpaşa Belediyesi Adalya Vakfı’na bağışlandı.

31 Ton E-Atık Toplandı
Bugün proje kapsamında 88 bin 497 hanenin yer aldığı Çevreci Komşu Kart projesi Nisan 2016’da pilot olarak başladı ve Muratpaşa’nın 56 mahallesinde uygulanmaya başlandı. 01 Ocak 2018 tarihinde atık elektrikli ve elektronik eşyalar da Çevreci Komşu Kart’a entegre edilerek 29 bin 89 ev, Çevreci Komşu Kart sisteminin aktif katılımcısı oldu. Projenin uygulanmaya başlandığı günden 2018 sonuna kadar 9 milyon 156 bin 768 kilogram cam, kağıt, metal, plastik gibi nitelikli ambalaj atığı ve 31 ton e-atık evlerden toplandı.

Yorum yap