Cuma, 6 Aralık 2019

Üzeyir´in organları başka hastalarda yaşayacak

Alanya´da geçirdiği trafik kazası sonucu ağır yaralanan ve beyin ölümü gerçekleşen Üzeyir Sarıçiçek´in organları başka bedenlerde yaşayacak

Alanya Başkent Hastanesi´nde yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayan gencin ailesi, Sarıçiçek´in organlarının bağışlanmasını kabul etti. Bunun üzerine Başkent Üniversitesi Hastanesi´nden Genel Cerrahi Uzman Doç. Dr. Hamdi Karakayalı başkanlığındaki 5 kişilik uzman ekip dün akşam saatlerinde Alanya´ya geldi. 2 saat süren operasyon sonucunda gencin kalp, karaciğer, böbrek ve korneaları özel kutulara konularak, Ankara´ya götürüldü.
Hastane önünde akrabaları ile bekleyen Üzeyir´in babası Mustafa Sarıçiçek, oğlunun ölümünün kendilerini sarstığını ancak organlarının diğer hastalara hayat kazandıracak olmasının, yüreklerine su serptiğini söyledi. Sarıçiçek, ´Bu olay başımıza gelmeden önce aile olarak birine bir şey olması durumunda organların bağışlaması yönünde karar almıştık. Oğlum da ´Bana bir şey olursa organlarım çürümesin. Onları bağışlayın´ demişti. Biz de ´Sen daha küçüksün, böyle şeyleri düşünme. Önünde yaşanacak çok sene var.´ derdik. Fakat hiç beklemediğimiz bir şekilde oğlumuzu kaybettik. Oğlumuzun tüm organlarını bağışladık. Toprak olmasın da varsın başka bedenlere can katsın. Bu davranışımız umarım bir çok aileye örnek olur.´ dedi.
Organların nakledildiği kişileri görmek ve kucaklamak istediğini dile getiren baba Sarıçiçek, böylece yaşadığı evlat acısını biraz olsun hafifleyeceğini belirtti. Kaybettiği oğlunun zihinsel engelli abisiyle çektirdiği son fotoğrafı yanından ayırmayan işçi baba, çocuğunun organlarının götürülüşünü hüzünlü bir şekilde izledi.
Bir senelik evli olduğu öğrenilen Sarıçiçek´in cenazesi dün gece toprağa verilmek üzere memleketi olan Osmaniye´nin Düziçi ilçesine götürüldü.

Yorum yap