Çarşamba, 19 Haziran 2019
AEDAŞ; enerji hattı, trafo ve sokak armatürleri ile kışa hazır

AEDAŞ; enerji hattı, trafo ve sokak armatürleri ile kışa hazır

Yaz aylarında elektrik tüketimindeki rekor talebi başarı ile karşılayan AEDAŞ, kış aylarında da kesintisiz enerji için gerekli önlemleri aldı. 4 bin 855 kilometrelik enerji dağıtım hattı, 1.845 trafo ve 49.346 armatürün kontrol ve bakımı yapıldı

Antalya, Isparta ve Burdur’da 37 bin 333 kilometrekare alanda elektrik dağıtım hizmeti veren Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş. (AEDAŞ), kış aylarında da kesintisiz enerji için hazırlıklarını tamamladı. 4 bin 855 kilometrelik hattın yanı sıra 1.845 trafonun bakımını yapan AEDAŞ, rutin tarama sonucunda tespit edilen 49 bin 346 armatürün bakımının yanı sıra tüm şebekenin kontrolünü yaparak ihtiyacı olan şebeke varlıklarının da bakımlarını gerçekleştirdi.

OLUMSUZ HAVA KOŞULLARINA KARŞI TÜM TEDBİRLER ALINDI
Bu yıl turizm sektöründe kırılan rekorların etkisi ile elektrik tüketiminde yaşanan artışa yönelik talebi rahatlıkla karşılayan AEDAŞ, kış aylarında yaşanan yoğun fırtına ve yağışlara karşı da tedbirlerini aldı. Her dönem Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün hava tahminlerini yakından takip eden AEDAŞ, kış aylarındaki olumsuz hava koşullarında (fırtına, hortum, şiddetli yağmur, sel, kar yağışı vb.) sorun yaşanmaması için tüm bölgelerde çalışmalarını tamamladı.

ACİL DURUMLARDA ARAÇ, EKİP DÜZENLEMELERİ VE MALZEME TAKVİYESİ YAPILIYOR
Kış aylarındaki olumsuz hava koşullarının yaşandığı dönemlerde vardiyalarda düzenlemeye gittiklerini dile getiren AEDAŞ Genel Müdürü Bahadır Müdüroğlu, “Yoğunluk yaşanan lokasyonlarda araç ve vardiya düzenlemeleri yaparak arızalara müdahale ediyoruz. Hava tahminlerini en geç 3-4 gün önceden alan şirketimizde, bir uyarı alındığında öncellikle genel müdürlük olmak üzere tüm lokasyonlardaki vardiyalarda yeni düzenlemelere gidiyoruz. Yine acil durumlarda yapılacaklar ile ilgili prosedürleri devreye alırken hava muhalefeti gerçekleştiği andan itibaren durumu yakından takip ediyor ve gerekli ekip, ekipman, araç, malzeme takviyesi gibi önlemleri anında alıyoruz” dedi.

TEKNOLOJİ İLE TESPİT VE MÜDAHALE HIZLANDI
Bu arada teknolojiye yaptıkları yatırımların kış aylarında AEDAŞ’ın çalışmalarını kolaylaştırdığını da anlatan Müdüroğlu, “Uzaktan kontrol ve kumanda merkezi olarak ifade edebileceğimiz SCADA sayesinde yoğun hava muhalefeti ve kış koşullarında arızaların daha kolay tespit edilmesi ve yönetilmesi mümkün oluyor. Arızaların kapsamı ve etkilediği alan, etkilenen şebeke unsurları gibi bilgileri bu sistemler sayesinde daha kolay analiz edip çözüm oluşturabiliyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Yorum yap