Cumartesi, 20 Temmuz 2019
TÜKETİCİ TASARRUFU SEÇTİ İNDİRİM MARKETLERİ % 36 BÜYÜDÜ

TÜKETİCİ TASARRUFU SEÇTİ İNDİRİM MARKETLERİ % 36 BÜYÜDÜ

Perakende sektörü, Özel Markalı Ürünler Sanayicileri ve Tedarikçileri Derneği’nin (PLAT) bu yıl 4.’sünü düzenlediği Private Label Zirvesi’nde buluştu.

Satın alınan her 5 üründen biri market markalı
Perakende sektörü, Özel Markalı Ürünler Sanayicileri ve Tedarikçileri Derneği’nin (PLAT) bu yıl 4.’sünü düzenlediği Private Label Zirvesi’nde buluştu. Market zincirleri ile marketlere özel üretim yapan private label üreticilerini bir araya getiren zirvede son dönemde yaşanan fiyat artışları karşında tüketicinin alışveriş sepetinde özel markalı ürünlerin (Private Label) ağırlığının arttığı vurgulandı. 2018 yılının Ocak-Ağustos döneminde her 5 Liralık market alışverişinin 1 Lirası private label ürünlere harcandı. Özel markalı ürünler sektörü yüzde 25 büyüdü.


BİM COO’su Galip Aykaç ve A101 CEO’su Erhan Bostan’ın da konuşmacılar arasında olduğu PLAT Derneği 4. Private Label Zirvesi’nde ekonomideki gelişmelerin perakende sektörüne ve tüketici davranışlarına yansımaları da gündeme geldi. Alım gücünün düştüğü dönemlerde tüketicinin daha uygun fiyatlı private label ürünlere yöneldiği belirtilirken önümüzdeki dönemde bu alandaki büyümenin sürmesinin beklendiği açıklandı. Sanayici üretim maliyetlerindeki artıştan, perakendeci ise kâr marjlarının düşüklüğünden yakınırken çözüm yolunun karşılıklı anlayış ve uzlaşmadan geçtiği vurgulandı.

Zirvede, Nielsen Perakende Hizmetleri Lideri Tamer Gülsaç, 2018 yılında Hızlı Tüketim Ürünleri Pazarı ve Private Label trendleri araştırmasının sonuçlarını açıkladı. Araştırma sonuçlarına göre indirim marketleri geçtiğimiz dönemde yüzde 36 büyürken zincir marketlerin büyüme oranı yüzde 9, yerel marketlerin ise yüzde 6’da kaldı. Market fiyatlarındaki artışın TÜİK’in açıkladığı enflasyonun 5 puan üzerinde kaldığı görülen araştırmada marketlerde satılan özel markalı ürünlerin payının yüzde 19,9’a ulaştığı dikkat çekti.

Araştırmanın ilginç sonuçlarından biri de en çok inovatif üretim yapan işletmelerin KOBİ’ler olduğu en fazla inovatif ürünün ise kuruyemiş, bar ve dondurma segmentlerinde gerçekleştirildiğiydi.

PLAT Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İmer Özer, “Rekabetin zorlaştığı ve üretim maliyetlerinin arttığı bir ekonomik yapıda sanayicilerimizin ayakta kalması ancak karşılıklı anlayış ve uzlaşma ile mümkün olabilecektir. Özel markalı ürünler yani Private Label son dönemde hızla büyüyor ancak sürdürülebilir ve kalıcı büyüme için üretici ve perakendeci arasında bir uzlaşma zemini oluşturmamız gerekiyor” dedi.

Fiyatlar el yakıyor, tüketici market rafında en uygun fiyatlı ürünü arıyor…

“Hepimiz aynı gemideyiz, geminin su alması herkese zarar verir” diyen BİM COO’su Galip Aykaç, enflasyonla mücadelede üretimi artırmanın önemine dikkat çekti. Galip Aykaç, alım gücünün düşük olduğu dönemlerde private label satışlarının arttığını belirterek “Private label üreten ve satanlar olarak en şanslı dönemimizdeyiz” şeklinde konuştu. Ayrıca bu süreçte kaliteden ödün verilmeyeceğini de sözlerine ekledi.

81 ilde 8 bin mağazaya ulaşan ve 2018 yılında 20,1 milyar TL ciro hedefleyen A 101 CEO’su Erhan Bostan ise tedarikçi firmalara maliyetleri artıran unsurları gözden geçirme tavsiyesinde bulunduğu konuşmasında şunları söyledi: “Bugün 600’den fazla tedarikçi ile çalışıyoruz. 2019 yılında tedarikçilerimiz bizim için daha da kıymetli olacak. Yüzde 30-35 bandında bir büyüme hedefliyoruz. Siz de tedarikçiler olarak cirolarınızdaki artışı bu şekilde planlayabilirsiniz. Tedarikçilerimizin maliyetleri bizim maliyetlerimiz demek. Biz de bu süreçte tedarikçilerimizle daha yakın ilişkide olmak, maliyeti artıran unsurları yeniden gözden geçirmek, finansal kaynakları paylaşmak gibi noktalarda destek olarak orta noktada buluşabiliriz”.

Üretici ve tedarikçi firmaların yanı sıra ulusal ve yerel market zincirlerinin üst düzey isimlerini aynı platformda buluşturan 4. Private Label Zirvesi’ne ilgi bu yıl da yoğun oldu ve zirveye 1000’e yakın kişi katıldı.

Yorum yap