Cumartesi, 20 Temmuz 2019
DÜNYA’DA EN ÇOK ANTİK KENTİ OLAN ŞEHİR ANTALYA

DÜNYA’DA EN ÇOK ANTİK KENTİ OLAN ŞEHİR ANTALYA

Vali Münir Karaloğlu Antalya’da, zeytinyağının merkezi olarak tanımlanan ve 2 bin 200 yıllık tarihe sahip Antik Kent Lyrboton Kome’nin açılışını gerçekleştirip beraberindeki heyet ile antik kenti gezdi.

Antalya Müzesi ve Akdeniz Üniversitesi işbirliğinde Perge Antik Kenti’ne bağlı büyük bir zeytinyağı üretim köyü olan Lyrboton Kome’de yürütülen arkeolojik kazı çalışmaları tamamlandı.

Antalya kent merkezine yakın mesafede bulunmasına karşın bilinmeyen Lyrboton Kome, törenle açıldı. Keşfedildikten sonra 4 yıllık çalışmalarla gün yüzüne çıkartılan antik kentin açılış törenine, Vali Münir Karaloğlu, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Kepez Belediye Başkanı Antalya Milletvekili Mustafa Köse ve Kemal Çelik, İl Kültür Müdürü İbrahim Acar, Müze Müdürü Mustafa Demirel ile ziyaretçiler katıldı

BU ŞEHRİN TARİHİNE BAKIN

Törende yaptığı konuşmasında Antalya’nın dünyanın en zengin coğrafyasında bulunduğuna dikkat çeken Vali Münir Karaloğlu, “Bu şehre Rabbim adeta bütün nimetleri bahşetmiş. Bakın etrafınıza, bu şehrin tarihine bakın. Kültürüne bakın. Doğasına, denizine, sahiline bakın. Dağına, akarsuyuna, şelalesine bakın. Kadim Yörük kültürüne bakın. Büyük bir hazinenin üzerindeyiz. Allaha ne kadar şükretsek azdır.” dedi.

GÖREV VE SORUMLULUKLARIMIZ VAR

Bu toprakların bizden önce de sahipleri olduğuna değinen Vali Karaloğlu; İnşallah bizden sonra başka sahipleri olmaz. Bizden öncekilerin bıraktığı her taş, her değerin bugün emanetçisi biziz. O eserleri kollamak, gelecek nesillere aktarmak gibi bir sorumluğumuz, bir görevimiz var” diyerek bu görevin bilinciyle emanete sahip çıkılması gerektiğine vurgu yaptı.


EN ÇOK ANTİK KENT ANTALYA’DIR
Antalya’nın neredeyse tüm antik kentlerini gezdiğini belirten Vali Karaloğlu, “Benim gezmediğim antik şehir kalmadı, ama burayı görmediğim için kızdım kendime. Dünyada bir şehir olarak içerisinde en çok antik şehir Antalya’dadır. Nokta. Biz bunu niye kullanmıyoruz? Dünyada içerisinde en çok Antik tiyatroyu ve antik kenti barındıran bir şehrin mirasçılarıyız. Bunun kıymetini bilmemiz lazım” diye konuştu.
Lyrboton Kome’yi Arete adında bir kadının kurduğunu hatırlatan Karaloğlu, “Bu şehri Arete adında erdemli bir kadın kurdu, 1950 yıl sonrası erdemli belediye başkanları bu şehri yeniden ayağa kaldırdı. İki erdemli Belediye Başkanımıza da Hakan Tütüncü ve Menderes Türel’e de teşekkür etmek istiyorum. Tarihe sahip çıkmak, eserleri ayağa kaldırmak erdemliliktir. Erdemli bir iş yaptılar.” dedi.

TANITIM VE TURİZME KAZANDIRMA ÇOK ÖNEMLİ

Antik kentte konservasyon ve restorasyon çalışmalarının devam ettiğini aktaran Vali Karaloğlu, bu antik kentin tanıtımının yapılması ve turizmin bir parçası haline getirilmesinin de çok önemli olduğuna dikkat çekerek, ilgili herkesin bu konuda kendisini sorumlu hissetmesi gerektiğine vurgu yaptı.
Açılış Kurdelesinin kesilmesinin ardından Vali Münir Karaloğlu beraberindeki heyet ile Antik Kenti gezdi.

LYRBOTON KOME HAKKINDA

Antalya’nın Varsak ilçesi sınırlarında yer alan bir antik yerleşimdir. Adından anlaşılacağı üzere bir köy yerleşimi ‘kome’ olmakla birlikte, Perge Antik Kenti’ne bağlı bir zeytinyağı üretim çiftliğidir. Bölgeye hakim yüksek bir yamaca kurulu yerleşimde, ilk yapılaşmanın Hellenistik Dönem’de olduğu düşünülmekle birlikte, yapı kalıntılarının büyük bir çoğunluğu Roma ve Bizans dönemlerine aittir.
Yerleşimde Roma Dönemi ve sonrasında kullanılan sivil konutlar, kentin asıl işlevini belirten çok sayıda zeytinyağı işliği ve entegre sistemleri, Roma Dönemi bir hamam, belirlenen 4 adet kilise ve şapel, 100’ün üzerinde irili ufaklı ana kayaya oyulmuş su sarnıçları ve yerleşimin hemen kuzeybatısındaki yamaçta yer alan 80’in üzerinde birçok farklı formda mezar yapısı yer almaktadır.
Perge Antik Kenti’nin bir zeytinyağı üretim çiftliği olan Elai Baris (Yağ Çiftliği) arkeopark projesi kapsamında turizme kavuşturuluyor.

Yorum yap