Salı, 17 Eylül 2019
Ramazan Etkinliklerinde Gaziantep rüzgarı

Ramazan Etkinliklerinde Gaziantep rüzgarı

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği Geleneksel Ramazan Etkinliklerinde Gaziantep rüzgârı esti. Alleben Müzik Grubu’nun yöreye ait söylediği türküler eşliğinde Karaalioğlu’nu dolduran vatandaşlar halaylar çekti.

Büyükşehir Belediyesi’nin 1 ay boyunca sürecek ve Antalyalılara nostalji yaşatan Ramazan Etkinlikleri tüm coşkusuyla sürüyor. Antalyalılar iftar sonrası etkinliklerin düzenlendiği Karaalioğlu Park’ına akın ederken, bir yandan alışveriş yapıyor, bir yandan da düzenlenen organizasyonlarla keyifli saatler geçiriyor. Şarampol Caddesi’ndeki etkinliklerde gölge oyunu Karagöz ile Hacivat gösterisi vatandaşlarla buluştu. Caddede kurulan sahnenin önünü dolduran vatandaşlar Karagöz- Hacivat gösterisi ile keyif dolu bir akşam yaşadı.
Davullu zurnalı Antep gecesi
Karaalioğlu Parkı’ndaki etkinlikler kapsamında düzenlenen hemşeri gecelerinin ilk konuğu Gaziantepliler oldu. Büyükşehir Belediyesi ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Geleneksel Kültür Etkinliği işbirliği ile düzenlenen gecede Alleben Müzik Grubu Yöresel Türküler Konseri verdi.
Gaziantep Yöresine ait ‘Bir Ay Doğmuş’, ‘Antep’in Kalesi’ne’, Nemrut’un Kızı’ gibi türkülerin seslendirildiği gecede davul zurna eşliğinde halaylar çekildi. Gecenin atmosferine kapılan izleyicilerde sanatçılara eşlik ederek hep bir ağızdan yöresel türküleri seslendirdi.
Özel ellerden çıkan ürünler çarşıda
Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı’nın Karaalioğlu Parkı’ndaki Ramazan çarşısında kurduğu stantlar, vatandaşların yoğun ilgisini çekiyor. Her akşam onlarca Antalyalının ziyaret ettiği stantlardaki ürünler, görenleri hayran bırakıyor. Döşemealtı’ndaki Özel Büyükşehir Özel Eğitim Okulu ve Rehabilitasyon Merkezi’nin standında engelli öğrencilerinin iş ve meslek edindirme atölyelerinde ürettikleri, kokulu mum, kokulu taş, kitap ayracı, takı, seramik tabak gibi ürünler satışa sunuluyor. Antalyalılar, engelli öğrencilerin ürünlerini satın alarak, destek oluyor.
Ücretsiz şeker ölçümü
Öte yandan Büyükşehir Belediyesi Sağlık Hizmetleri Daire Başkanlığı, Ramazan çarşısında açtığı stantla vatandaşların ücretsiz şekerini ölçüyor. Her akşam 21.00 ile 23.00 saatleri arasında açık olan stantta, diyabet konusunda farkındalığın oluşturulması amaçlanıyor. Vatandaşların parmak uçlarından alınan kan örneği ile şeker ölçümü yapan görevliler, sonucu anında bildiriyor.

Yorum yap