Çarşamba, 23 Ocak 2019
GASTRO ALATURKA ANTALYA BAŞLADI

GASTRO ALATURKA ANTALYA BAŞLADI

Türkiye’yi dünyanın gözünde bir gastronomi noktası olarak tanıtmayı amaçlayan Gastro Alaturka Antalya, Lara Düden Park’ta düzenlendi. Türkiye Seyahat Acentaları Birliği TÜRSAB’ın katkılarıyla düzenlenen Gastro Alaturka Antalya, lezzet avcılarını buluşturdu.

Lara Düden Park’taki VIP açılışta, Gastro Alaturka & Vıp Event Ceo Yasemin Pirinçcioğlu, Muratpaşa Belediye Başkan Yardımcısı Ferruh Tunç, TYD Yönetim Kurulu Başkanı Oya Narin, Türkiye Seyahat Acentaları Bir. Bşk. Firuz Bağlıkaya, Antalya Valisi Münir Karaloğlu özel davetlilere seslendi.
Rafine zevk sahibi olan ve Türkiye'yi dünya çapında bir gastronomi durağı olarak görmek isteyen seçkin topluluk, ünlü şefler Bilge Erk, Yeşim Kaya, Tuncay Gülcü’nün yanı sıra Seyyar Gurme Bloggerı Eşref Borca’dan lezzetin ve gastronominin şifrelerini dinleme şansı yakalayacakladılar. Gece Martı Myra Hotel Modern Dans Performansıyla renklendi.
“Dünyanın kalbine giden yol, Türk mutfağından geçer!”
Ülke çapında 6 yörede gerçekleştirilecek olan ve sosyoekonomik kalkınmayı amaç edinen Gastro Alaturka etkinlikler dizisine start verildi. Türkiye coğrafyasının mutfak zenginliğini ve yöresel lezzet duraklarını yerinde tanıtmak üzere yola çıkan bağımsız gastronomi platformu, her yöre için güçlü Danışma Kurulları oluşturuyor. Gastro Alaturka Antalya, Şehir Pazar Yeri konseptinde tasarlanmış, gastronominin, lezzetin, eğlencenin, inovasyonun bir araya geldiği bir buluşma olarak tasarlandı.
Kimler Katıldı?
12 ve 13 Mayıs’ta Lara Düden Park’ta düzenlenen Gastro Alaturka Antalya’nın programı oldukça zengin geçti. Özyeğin Üniversitesinin “Le Cordon Bleu” ve Papillon Hotel işbirliği ile, Chef Arnaud Declercq, Antalya yöresinin bir yemeğini yorumladı. Antalya’nın eşsiz fine dining restaurant’ı Seraser, Chef Table ile Gastro Alaturka’ya katıldı. Şef Tuncay Gülcü ise geleneksel yörük yemeklerini modern mutfak sanatıyla yorumladı. Lara Balık Evi ve Turgay Et Lokantası Chef Table da mutfaklarının özel lezzetlerini paylaştılar. Öğretim üyeleri ve profesyoneller ilgi çekici başlıklar altında birikimlerini aktararak konusunda uzman kişiler ve milyonların takip ettiği bloggerlar ise deneyimlerini paylaştılar..
Etkinlikte Neler Var?
Gastro Alaturka kapsamında birbirinden ilginç etkinlikler de düzenlendi. Antalya’da Elmalı yöresel yemekleri sunumları, dünyaca ünlü şeflerin masalarında özel konuklarla ziyafet, yemek sanatı yarışmaları, anneler günü özel sürprizleri, sokak lezzetleri, konuşma ve sunumlar, konserler ve dj performansları bu aktivitelerden sadece birkaçıydı. Sağlıklı yaşam, Türk kahvaltısı, deniz mahsülleri, workshoplar, gastro showlar ile tadına doyulmaz iki gün geçirildi..

“Türkiye’yi dünyanın gözünde bir şölen sofrasına dönüştürüyoruz”
Danışma Kurulu Başkanı ve VIP Event CEO’su Yasemin Pirinçcioğlu, “Türkiye’yi dünyanın gözünde bir şölen sofrasına dönüştürüyoruz” diyerek bu sofra için tohumdan itibaren toprağı eken, ektiğinin hasadını yapan, onu ürüne dönüştüren, pişiren, sunan ve tadına bakan herkesi buluşturacaklarını vurguladı. Amaçlarının Türk mutfağının tanıtımına ve gastronomi ekonomisinin gelişmesine katkı sağlamak olduğunu belirten Pirinçcioğlu, 16-17 Eylül 2017’de düzenlenen ve Gastro Alaturka’nın ilk adımı olan Gastro Entertainment’ın büyük ilgi gördüğünü hatırlatarak, tüm lezzet avcılarının Antalya’da buluşacağını vurguladı.
Martı Myra Kemer, Papillon Hotels Resort Spa, IC Hotels ve Rixos Sungate Gastro Alaturka’da
Mavi ve yeşilin her tonunun misafirlerini karşıladığı, yöresel lezzetlerin buluştuğu doğanın cenneti Martı Myra Kemer Gastro Alaturka’da…

Papillon Hotels Resort Spa Exective Sous Chef Fırat Doğan, “Gastro Alaturka” organizasyonunun önemli bir parçası olan ''Chef's Table'' etkinliğine sponsor olduklarını belirterek, “Bu etkinlikte öğlen ve akşam olmak üzere toplam 30 seçkin misafirimize, Le Cordon Bleu İstanbul şeflerinden Chef Arnoud Declercq ve Papillon Belvil Hotel Executive Chef Fırat Doğan'ın Antalya yöresine ait özel ürünlerle hazırlayıp sunacağı ve damaklarda unutulmaz tatlar bırakan bir menü servis edeceğiz.” dedi.
IC Hotels Green Palace de Gastro Alaturka Antalya’da yerini alanlardan. Çinli aşçıların hazırlayacağı orijinal Uzakdoğu yemekleri ve okyanus ötesi lezzetler için Meksika mutfağı ile meraklılarını buluşturacak.
Rixos Sungate ise Japon mutfağından ilgi çekici örnekler ve sushi çeşitleri sunacak.

Gastro Alaturka organizasyonunda biz de varız!
Dünya çapında başarılı çalışmalarıyla dikkat çeken Yüksel Tohum da, kaynağı Anadolu’nun gerçek gen kaynakları olan yerel çeşitler olan ürünleriyle yerini alıyor. Birbirinden lezzetli, doğal ve sağlıklı çeşitleri tüm ziyaretçilerin beğenisine sunuyor. Özellikle milli ve yerli tohumlardan özlenen domates tadı, ZAHİDE domates çeşidi de bu benzersiz etkinlikte.

Yorum yap