Çarşamba, 19 Haziran 2019
 “DESTEK VERMEZSENİZ SEBZE İTHAL EDERİZ”

“DESTEK VERMEZSENİZ SEBZE İTHAL EDERİZ”

Aksu Üretici Birliği Başkanı Şahin’den Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Tarım Raporu: “DESTEK VERMEZSENİZ SEBZE İTHAL EDERİZ"

Aksu Üretici Birliği Başkanı Turan Şahin, üretim sektöründe yaşanan sorunlarla ilgili bir rapor hazırladı. Şahin, yanlış tarım politikalarında ısrar edilirse yakın zamanda sebze de ithal edileceğini öne sürdü.

Aksu Üretici Birliği Başkanı Turan Şahin, üretim sektöründe yaşanan sorunlarla ilgili bir rapor hazırladı. Başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere ilgili birimlere raporu ileteceğini kaydeden Başkan Turan Şahin, bir kez daha üreticinin devlet tarafından desteklenmesini istedi. Son bir yılda üretim girdilerinin % 100, yani girdiler net olarak iki katına çıktığını, bayilerin ve fidecilerin üreticiye verdiği ürünlerin parasını beklediğini, ancak girdilerin yüksekliği nedeniyle o paranın üreticide olmadığı için ödenemediğini kaydetti.

Şahin, raporunda destek verilmemesi halinde neler olacağını şu cümlelerle özetledi: “Üreticiye fide ve gübre desteği verilmezse; önümüzdeki yıl üretici ucuz, merdiven altı gübre ve fideye yönelebilir, ortaya çıkan sonuç kalitesiz ürünler olur. Beklentimiz, acilen üreticiye fide, gübre ve tüm girdilerde biyolojik arı desteğinde olduğu gibi fatura üzerinden destek verilmesi ve dünyanın her köşesine ihraç edebileceğimiz “kalıntısız” üretime devam etmemizdir.”

Çiçeklerin meyve döllenmesini ve tutmasını sağlayan Bambus arıların yeniden garanti kapsamına alınması, fiyatının düşürülemiyorsa ödemesinin en azından hasatta yapılması gerektiğini de kaydeden Başkan Şahin, raporu şöyle tamamladı: “Banka borçlarımızın faizleri dondurularak en azından 5 ila 10 yıla yaygın olarak hasat zamanına bölünerek ödeme kolaylığı sağlanması, üreticiyi rahatlatacaktır. Tarım politikaları böyle gider ise sap saman ve hayvanda olduğu gibi yakın zamanda sebze de ithal edilecek yurdum üreticisi işsiz, vatandaşımızda ithal sebze ve domates tüketecektir.”

Yorum yap