Salı, 22 Ekim 2019
PTT’DEN “TARİHİ SAAT KULELERİ” 
KONULU ANMA PULU

PTT’DEN “TARİHİ SAAT KULELERİ” 
KONULU ANMA PULU

Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketi (PTT A.Ş.), “Tarihi Saat Kuleleri” konulu anma pulu hazırladı. Dolmabahçe Saat Kulesi görselinin yer aldığı anma pulu 5 Nisan 2018 tarihinde tedavüle çıkarılacak.

36x78 milimetre boyutundaki anma pulu 2 TL bedelle, söz konusu pula ait 140x210 milimetre boyutundaki ilk gün zarfı ise 3 TL bedelle PTT işyerlerinde, www.filateli.gov.tr adresinde ve filateli cep uygulamasında satışa sunulacak.

Söz konusu filatelik ürünlerin satışı ile aynı tarihte “Beşiktaş PTT Merkez Müdürlüğü/İSTANBUL” adresinde “Tarihi Saat Kuleleri 05.04.2018 İSTANBUL” ibareli ilk gün damgası kullandırılacak.

“Tarihi Saat Kuleleri” konulu anma pulunda görseline yer verilen Dolmabahçe Saat Kulesi, 1890-1894 yılları arasında Sultan II. Abdülhamid tarafından saray mimarı Sarkis Balyan’a yaptırılmıştır. İstanbul’un en zarif saat kulelerinden biri olan tarihi yapı, Dolmabahçe Camii (Bezm-i Âlem Valide Sultan Camii) ile Hazine Kapı arasında kalan bahçe üzerinde yer alır.

PTT A.Ş., geçtiğimiz yıl İzmir Saat Kulesi görseline yer vererek “Tarihi Saat Kuleleri” konulu anma pulunu tedavüle çıkarmıştır. Bu kez İstanbul’daki Dolmabahçe Saat Kulesi görselinin yer aldığı anma pulu hazırlayan Şirket, tarihi ve kültürel değerlerimize sahip çıkmaya devam etmektedir.

Yorum yap