Cuma, 6 Aralık 2019

VERHEUGEN, AVRUPA’YA MESAJINI SERİK’TEN VERDİ

Avrupa Birliği Bağlamında Türk-Alman İlişkileri konulu konferans Serik’te gerçekleştirildi.

Serik’te 2016 yılında Türk Turizminin iyileştirilmesi için düzenlenen Uluslararası Türk-Alman Medya Forumundan sonra Serik’te bu kez "Avrupa Birliği Bağlamında Türk-Alman İlişkileri’’ konulu konferans düzenlendi.
Serik’e bağlı Belek Turizm Merkezinde "Avrupa Birliği Bağlamında Türk-Alman İlişkileri" konulu konferansa katılan Eski Avrupa Birliği (AB) Genişlemeden Sorumlu Komiseri Günter Verheugen Serik’ten Avrupa’ya mesaj göndererek; ‘‘Avrupa birliği güçlü olmak istiyor ise Türkiye ye ihtiyacı var’’ dedi.
Antalya Büyükşehir Belediyesi, Serik Belediyesi ve Türk-Alman Enstitüsü (IKG) tarafından organize edilen "Avrupa Birliği Bağlamında Türk-Alman İlişkileri" konulu konferansa Serik Belediye Başkanı Prof. Dr. Ramazan Çalık’ın ev sahipliğinde Serik İlçe Kaymakamı Haluk Şimşek, Eski Avrupa Birliği (AB) Genişlemeden Sorumlu Komiseri Günter Verheugen, IKG Enstitüsü Başkanı Dr. Latif Çelik, Alman siyasetçiler ve ekonomi, tarih, turizm, kültür ve entegrasyon alanlarında sahasında uzman kişiler ile birlikte Serik ilçe protokolü, ulusal ve yerel basın mensupları ve üniversiteli gençler katıldı.
ÇALIK; ‘‘TÜRKİYE SON 15 YILDA ÖNEMLİ MESAFE KAT ETTİ’’
AB’ye üye ülke liderlerinin 26 Mart’ta Bulgaristan’ın Varna kentinde katılacağı toplantı öncesi Serik’te Uluslararası bir konferansa ev sahipliği yapan Serik Belediye Başkanı Prof. Dr. Ramazan Çalık konuşmasında; “Bizim Avrupa birliğine ihtiyacımız olduğu kadar onlarında bize ihtiyaç duyduğuna inanıyorum. Türkiye özellikle son 15 yılda ciddi bir mesafe aldı. Bundan dolayı kendine güvenen ve gelişen bir ülke konumundayız. Gelişmeye de devam edeceğimize inanıyorum. Geçtiğimiz günlerde Berlin’de Dış işleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu, Kültür ve Turizm Bakanımız Numan Kurtulmuş ile birlikte turizm fuarına katıldık. Bütün gözler Türkiye’nin üzerindeydi. Türk turizminde önemli bir yere sahip olan otellerimiz ile acente şirketlerinin temsilcilerinin de katıldığı fuarda gördüğümüz ilgi ve alaka bizim bu yıl turizmde çok iyi bir dönem geçireceğimiz konusunda ümitlendiriyor. İnşallah bu yıl bütün beklentilerimiz gerçekleşecek’’ dedi.
VERHEUGEN; ‘‘TÜRKİYE'NİN BİR GÜN AB ÜYESİ OLACAĞINA EMİNİM’’
Eski AB Genişlemeden Sorumlu Komiseri Günter Verheugen, Serik’ten Avrupa’ya önemli mesajlar verdi. Verheugen; "Şu an AB üyelerinin çoğunluğu Türkiye'yi AB'de istemiyor. Ancak bu durumun zamanla değişebileceğini düşünüyorum. Esasında bu durum çok çabuk ve hızlı bir şekilde de değişebilir. AB güçlü olmak istiyorsa Türkiye'ye ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden Türkiye'nin bir gün AB üyesi olacağına eminim. Çünkü hem AB'nin hem de Türkiye'nin uzun vadeli hedefleri bu yönde. Birbirlerine ihtiyaçları olduğundan dolayı bunun kaçınılmaz olduğuna inancım tam" dedi.
“15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİNE AVRUPA YETERİNCE TEPKİ VERMEDİ”
Günter Verheugen, 15 Temmuz darbe girişimine Avrupa'nın neden yeterince tepki vermediğine ilişkin soruya ise şöyle yanıt verdi:
"Almanya ve Avrupa'nın darbe girişiminden sonraki tepkisi, Türkiye'de hayal kırıklığı yarattı. Bu hisleri çok iyi anlıyorum. Türk halkının darbe girişimi sırasında gösterdiği tepkinin, Türkiye'de demokratik olgunluğun göstergesi olduğunu düşünüyorum."
Toplantının ikinci bölümünde ise Almanya’da Ekonomi, tarih, turizm, kültür ve entegrasyon alanlarında sahasında uzman isimler, Türk-Alman ilişkileri ile görüşlerini aktardılar. Konferans sonunda Başkan Çalık tarafından, Günter Verheugen ve tüm Türk ve yabancı konuklara günün anısına Serik bıçağı, Yörük poşusu, Serik dostu ve katılımcı belgesi taktim etti.

Yorum yap