Çarşamba, 19 Haziran 2019
ALANYA KALESİ’NE YENİ NEFES

ALANYA KALESİ’NE YENİ NEFES

Vali Münir Karaloğlu, Alanya Kalesi Değerleme Toplantısına katıldı. Toplantının ardından teleferik ile kaleye çıkan Karaloğlu, buradaki tarihi yerlerde incelemelerde bulunup esnaf ve vatandaşlarla sohbet etti.

Vali Münir Karaloğlu başkanlığında Alanya Belediyesi Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen Alanya Kalesi Değerlendirme Toplantısı’na, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Alanya Kaymakamı Mustafa Harputlu, Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, konuyla ilgili il ve ilçe birim amirleri, Belediye Meclis Üyeleri, STK temsilcileri ve kale içindeki mahalle sakinleri katıldı.
Değerlendirme toplantısında konuşan Vali Karaloğlu, toplantıda Alanya Kalesi’nde var olan sorunların, devam eden yatırımların, şimdiye kadar yapılanların ve yapılması gerekenlerin top yekün konuşulup, bir kısmının çözüme kavuşturulacağını bir kısmının da çözümünün yol haritalarının belirleneceğini ifade etti.
ALANYA KALESİ KÜLTÜREL DEĞERİMİZ
Alanya ve Alanya Kalesi’nin tarihimiz, kültürümüz ve kimliğimiz açısından çok değerli olduğuna dikkat çeken Karaloğlu; “Alanya kalesi, kaledeki Kızıl Kulesi, tersanesi, tophanesi, camileri, türbeleri, bedesteni, kale surları, doğal güzellikleri ve bütün değerleriyle gerçekten bizim çok önemli kültürel varlığımız kültürel değerimiz” dedi.
Toplantı’da Alanya kalesini bütün değerleriyle ele alacaklarını belirten Vali Karaloğlu “Tabi ki Alanya Kalesi’ne bugüne kadar çok şey yapıldı. Kazılar, restorasyonlar ilçe ve büyükşehir belediyemizin yaptığı ve devam eden birçok yatırımlar, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Rölöve ve Anıtlar İl Müdürlüğü’müzün gerçekleştirdiği projelerimiz var. Ama bunlarla birlikte hala devam eden sorunlarımız da var. Bizim amacımız Alanya’yı, Alanya Kalesi’ni koruyarak kullanmak. Unutmayın tarihi mekânları kullanmazsak, mekânlara insan nefesi değdirmezsek yok olup giderler. Biz Alanya Kalesi’ni kullanacağız ama mutlaka koruyarak kullanacağız. Bu toplantıda bunları tartışacağız” şeklinde ifadeler kullandı.
İNŞALLAH EL BİRLİĞİYLE ASIL LİSTEYE DE GİRECEĞİZ
Alanya Kalesi’nin 2000 yılında UNESCO Geçici Miras Listesi'ne alındığını belirten Vali Karaloğlu, birkaç kez geçici listeden çıkmak için hazırlanan dosyaların yetersiz bulunduğunu ve bu toplantıda elbirliğiyle çalışarak, Alanya Kalesi'ni asıl listeye aldırmayı amaçladıklarını açıkladı.
Son olarak Biz bu kriterleri sağlamazsak kimse bizi ana listeye almaz diyen Vali Karaloğlu “İnşallah Alanya Kalesi'ni Dünya Miras Listesinde yer alan ve herkesin ziyaret ettiği ayrılırken de herkesin mutlu ayrıldığı bir yere dönüştürebiliriz" dedi.
ALANYA KALESİ’ND İNCELEMELERDE BULUNDU
Değerlendirme Toplantısının ardından beraberindeki heyet ile Teleferiğe binerek Alanya Kalesi’ne çıkan Vali Münir Karaloğlu Alanya Kelesi içerisinde ki tarihi mekanları inceledi. Esnaf, vatandaş ve Kale’de görev yapan Kamu personeliyle sohbet eden Vali Karaloğlu evlilik Alanya Kalesi’nin büyüleyici güzellikleri arasında evlilik fotoğrafı çektiren çiftlerle de hatıra fotoğrafı çektirerek çiftlere mutluluklar diledi.
Ziyaretlerin sonrasında Belediye’nin kale içinde yer alan sosyal tesisinde Down Sendromlu gençlerle sohbet eden Vali Karaloğlu Dünya Down Sendromlular Farkındalık Günlerini kutlayarak gençlere çiçek takdim etti.

Yorum yap