Salı, 18 Haziran 2019
Kumluca Sağlık Bilimleri Fakültesi’nden Kuşaklararası Buluşma Etkinliği

Kumluca Sağlık Bilimleri Fakültesi’nden Kuşaklararası Buluşma Etkinliği

Akdeniz Üniversitesi Kumluca Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Kumluca Devlet Hastanesi Evde Sağlık Birimi işbirliğiyle “18-24 Mart Yaşlılar Haftası” dolayısıyla Kuşaklararası Buluşma Etkinliği düzenlendi.

Kumluca Sağlık Bilimleri Fakültesi’nden Kuşaklararası Buluşma Etkinliği

Akdeniz Üniversitesi Kumluca Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Selma Öncel, Kumluca Devlet Hastanesi Başhekimi Uz. Dr. Ayşegül Alkan, Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Fatma Gök, fakülte öğretim elemanları, hemşirelik bölümü öğrencileri ve Evde Sağlık Birimi ekibinin katıldığı etkinlik kapsamında 50 yaş ve üstü 59 bireyin kan basıncı ve kan şekeri ölçümleri yapıldı. Katılımcılardan 19 kişide kan basıncı yüksekliği, 20 kişide tokluk kan şekeri yüksekliği, 2 kişide kan şekeri düşüklüğü tespit edildi. Kan basıncı değeri çok yüksek olan 2 kişi ve kan şekeri değeri çok yüksek olan 1 kişi Kumluca Devlet Hastanesi Evde Sağlık Birimi Hekimi Dr. Erhan Ertürk tarafından hastaneye gönderildi.

Kumluca Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Selma Öncel, ülkemizde giderek artan yaşlı popülasyonunda hipertansiyon ve diyabetin erken tanısının önemli olduğunu ve 40 yaşından sonra risklerin artmaya başladığının altını çizdi. Prof. Dr. Öncel, kalp hastalıkları, hipertansiyon, kanser, diyabet ve solunum sistemi hastalıklarının yaşlılarda en sık görülen sağlık sorunları arasında olduğuna dikkat çekerek 2012 yılında %7 olan 65 yaş ve üstü kişilerin toplam nüfus içindeki oranının, 2016 yılında %8’in üstüne çıktığı bilgisini verdi.

Prof. Dr. Öncel, Kumluca Sağlık Bilimleri Fakültesi’nin kurulmasından kısa bir süre geçmesine rağmen, Kumluca’daki sağlık kurumları arasında etkili bir birliktelik sağlanarak gerçekleştirilen etkinliğin, öğrencilerin ve öğretim elemanlarının bir arada olması ve deneyimlerin paylaşılması açısından anlamlı olduğunu sözlerine ekledi.

Yorum yap