Salı, 18 Haziran 2019
ÖMÜR UZATAN COĞRAFYALAR TOROSLARIN YAYLALARI

ÖMÜR UZATAN COĞRAFYALAR TOROSLARIN YAYLALARI

ATAY USLU: "DOĞADAN KOKULARI DA FOTOĞRAF GİBİ ŞEHRE GETİREBİLSEYDİK HERKES DAĞLARA DÖNERDİ"

Ak Parti Antalya Milletvekili Atay Uslu çat kapı yaparak Yörükleri ziyaret etti, çaylarını içti, hayvancılık ve Yörük Kültürü üzerine konuştu.

Atay Uslu, Kumluca ilçesinin Beykonak mahallesinin yüksek rakımlı kesimlerinde hayvancılık ile uğraşan Yörük kültürünü yaşayan ailelere misafir oldu, koyunları, keçileri ve kuzuları severek baharın gelişinin tadını çıkardı.

Milletvekili Atay Uslu bol bol baharın güzelliklerinin fotoğraflarını çekti ve şunları ifade etti: "Doğadan kokuları da fotoğraf gibi şehre götürebilseydik, bütün insanlar dağlara dönerdi, sözünü gezgin sanki Toroslar için söylemiş. Geri dönmemek üzere değil kültürünü, doğasını keşfetmek, güzellikleri yaşamak, üzere Torosların yaylaları ziyaret edilmeli. Buralar ömür uzatan coğrafyalar."

YÖRÜKLÜK, DOĞAYLA İÇ İÇE DOĞAL YAŞAM

Baharın gelişiyle doğanın tekrar doğuşuna tanık olmak için Toros’lara çıktığını söylen Atay Uslu, "kuzuları sevdik, bölgede yaşayan çobanlık yapan vatandaşlarımız ile koyunlardan başlayarak, tarımdan ormana ve çobanlıktan Yörüklük üzerine uzanan geniş perspektifte sıcak bir sohbet yaptık" dedi.

Atay Uslu sohbette, "Yörüklüğün irfan ile zenginleşmiş, bin yıldır yaşayan muazzam bir kültür olduğunu ifade ederek" Yörüklüğün özünde sevmek, sevilmek ve sevdirmek vardır, doğa sevgisi, doğal beslenme, misafirlik, yiğitlik, barış vardır. " dedi.

SOFRALARI, KAPILARI, GÖNÜLLERİ AÇIK YÖRÜKLER

Yörük Çobanlar onyıllardır Toroslarda hayvancılık yaptıklarını, Antalya Milletvekilinin çaylarını içmek üzere ziyaret ermesinden çok mutlu olduklarını ifade ederek; " Sahilden bir çok insan kültürümüzü görmek, yaşam tarzımızı anlamak, yaylamızı görmek üzere bizlere misafir oluyor. Kapımız, gönlümüz hep açıktır. Zaten soframızda misafir olmayınca neşemiz kaçar." şeklinde duygularını ifade ettiler.

Yorum yap