Pazar, 16 Aralık 2018

"Atatürk hazımsızlığı!"

CHP Antalya Büyükşehir ve Muratpaşa Belediye Meclis Üyesi Songül Başkaya, Atatürk günleri ve anmaları halktan koparılarak etkisiz hale getirilmeye çalışıldığını söyledi.

CHP Antalya Büyükşehir ve Muratpaşa Belediye Meclis Üyesi Songül Başkaya yaptığı basın açıklamasında şöyle dedi:

"Ülkemizi emperyalistlere karşı verdiği milli mücadele savaşı ile kurtaran, aydınlanma devrimleriyle ülkemizi modern dünyanın bir parçası haline getiren Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 6 Mart 1930 tarihinde Antalyamıza gelmiştir. O tarihten itibaren son iki yıla kadar Atamızın gelişi Cumhuriyet Meydanı’nda çelenk sunma törenleriyle başlayan programlarla coşkulu bir şekilde kutlanıyordu.
Son yıllardaysa üzülerek gözlemliyoruz ki Büyük Kurtarıcı Mustafa Kemal Atatürk’ün ve devrimlerini etkisizleştiren, yok sayan, küçümseyen anlayışla başta milli bayramlar olmak üzere, Atatürk günleri ve anmaları halktan koparılarak etkisiz hale getirilmeye çalışılıyor.
YÖNETMELİKTE ENGEL YOK!
Antalya’da da özellikle son iki yıldır “Ulusal ve Resmi Bayramlar İle Mahalli Kurtuluş Günleri, Atatürk Günleri ve Tarihi Günlerde Yapılacak Tören ve Kutlamalar Yönetmeliği” gerekçe gösterilerek Atatürk’ün Antalya’ya geliş yıldönümleri halkımızın en çok buluşacağı alan olan Cumhuriyet Meydanı’na çelenk koyma ile başlayan törenler salonlara sığdırılmıştır. Halbu ki bu yönetmeliğin 3. maddesinin 4. (a) Fıkrasında komitelerin görevlerine ilişkin aynen şöyle denilmektedir: “Ulusal bayram, resmi bayram ve tarihi günlerin anlam ve önemine uygun ve halkın azami derecede katılımını ve coşku ile kutlanmasını sağlayacak ve milli onur gereklerine uygun tören ve kutlama programlarını hazırlamak ve uygulanacak genel esasları belirlemek.”
Yine 8. maddenin 1. Fıkrasında da “Mahalli kurtuluş günleri, Atatürk günleri ve diğer tarihi günlerin kutlama faaliyetleri; Başkentte Ankara Valiliği, Başkent dışında valilikler ve kaymakamlıklarca oluşturulacak kutlama komiteleri tarafından belirlenir. Programda, günün anlam ve önemine uygun olarak yapılacak bilimsel toplantı, konferans, sergi, yarışma, tiyatro, halk oyunları, gösteriler ve konser gibi faaliyetler yer alır. Programda tören geçişi ve tebrikata yer verilmez” denilmektedir.
ÇELENKSİZ KUTLAMA ALIŞKANLIĞI
Yani görüleceği üzere Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenk koyma ile başlayacak törenleri yapmaya hiçbir engel olmadığı halde belli bir anlayış tarafından çelenksiz, meydandan ayrı salonlarda kutlama alışkanlığı başladı. Üstelik resmi kutlama programı yer ve saat bilgisi kamuoyuna açıklanmazken 6 Mart’ta saat 09.32’de 07basin@icisleri.gov.tr adresinden sadece “VALİMİZ SAYIN MÜNİR KARALOĞLU ATATÜRK'ÜN ANTALYA'YA GELİŞİNİN 88. YIL DÖNÜMÜ ANMA PROGRAMINA KATILACAKTIR. BİLGİLERİNİZE SUNAR,İYİ ÇALIŞMALAR DİLERİZ” mesajı basın kuruluşlarına gönderildi.
İKİSİ DE BİZİM
Maalesef ki Antalya’nın fethinin 811. yılı kutlama programında 5 günlük devasa etkinlikler yapanlar, bunu boy boy duyurularla halka aktaranlar, Cumhuriyet Meydanı’nda fetih yürüyüşü düzenleyenler Atatürk’ü anma toplantılarını neredeyse son iki yıldır etkisiz hale getirmişlerdir. Oysa Antalya’nın fethi de bizim günümüz Atamızın gelişi de…
Son olarak bugün ulusal bir gazetesinin Antalya ekinde (Sabah) şahsıma ve partim Cumhuriyet Halk Partisi’ne dair yapılan asılsız saldırı ve hedef gösteren bir haber yayınlanmıştır. Gazete Atatürk’ü anma etkinliklerinin kuşa döndürülmesi ve bu toplantıların duyurularının yapılmamasını sorgulamak yerine benim Atamın huzurunda olmamdan rahatsız kime hizmet ettiği belli olan provokatif haber yapmıştır. Benim milli bayram, anma ve kutlamalarda nerede olduğum bellidir. 6 Mart’ı Atamın huzurunda anmaktan duyduğum guru ve onurla bir kez daha Ulu Önderimiz Atatürk'ün, cumhuriyetle yaktığı aydınlanma ışığını söndürmeden yükselteceğimizi, demokratik ve laik cumhuriyetimizi sonsuza kadar koruyacağımızı hatırlatmak isterim…
6 Mart’ta Burdur’da Valilik, belediye, garnizon komutanlığı el ele program yapıp Ata’nın Burdur’a gelişini Cumhuriyet Meydanı’nda kutluyor, Ata’ya Saygı Yürüyüşü yapıyorsa bunu Antalya’da yapmayanları kamuoyuna havale ediyorum."

Yorum yap