Salı, 18 Haziran 2019
Kumluca Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğrencilerinden Farkındalık Etkinliği

Kumluca Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğrencilerinden Farkındalık Etkinliği

Akdeniz Üniversitesi Kumluca Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü tarafından öğrencilerin mesleğe uyum sağlamaları ve yüksek tansiyon hastalığına dikkat çekmek amacıyla farkındalık etkinliği düzenlendi.

Kumluca Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğrencilerinden Farkındalık Etkinliği

Kumluca Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğr. Gör. Emine İlaslan ve Öğr. Gör. Ülkü Özer Arslan koordinatörlüğünde gerçekleşen etkinlikte Kumluca Meslek Yüksek Okulu öğrencileri ile akademik ve idari personellerin boy, kilo ve tansiyonları ölçüldü. 120 kişinin ölçümlerinin yapıldığı etkinlikte katılımcıların beden kitle indeksleri hesaplanarak değerler ile ilgili kişilere bilgiler aktarıldı.

Etkinlikte, yüksek tansiyonun çağın en önemli sağlık sorunu olup kalp damar hastalıkları ve inme gibi sık görülen kronik hastalıkların sebepleri arasında yer aldığını söyleyen Kumluca Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Selma Öncel; “Yüksek tansiyon hastalığının, dünyada %27 ve Türkiye’de % 31 oranı ile görülme sıklığı hızla artmaktadır. Bu da ülkemizdeki her üç kişiden birinde hipertansiyon olduğu anlamına gelmektedir. Bu hızlı artışın sebepleri arasında yetersiz fiziksel aktivite, stres, beslenme değişiklikleri, özellikle fast-food ve tuz tüketiminin artması yer almaktadır. Bu saydığımız sebeplerle özellikle gençlerin karşı karşıya gelmesi, ileri yaş hastalığı olarak bilinen yüksek tansiyonun çok erken yaşlarda görülmesine sebep olmaktadır.” dedi.

Yüksek tansiyon hastalığında 18-30 yaş aralığındaki bireylerin riskli grup kategorisinde değerlendirilebileceğini söyleyen Dekan Öncel, bu konuda erken yaşta farkındalıkların arttırılması gerektiğini vurgulayarak etkinliği bu amaçla düzenlediklerini kaydetti.

Yorum yap