Salı, 18 Haziran 2019
MİLLETLERİN BÜYÜKLÜĞÜ YAŞANAN FELAKETLERLE ORTAYA ÇIKAR

MİLLETLERİN BÜYÜKLÜĞÜ YAŞANAN FELAKETLERLE ORTAYA ÇIKAR

Vali Münir Karaloğlu 13 Kasımda yaşanan fırtına ve hortumda seraları ve tarlaları zarar gören çiftçilere, Antalya Büyükşehir Belediyesince düzenlenen Fide ve Biyoteknik Malzeme Dağıtım Törenine katıldı.


Fide ve Biyoteknik Malzeme Dağıtım Töreni için Kumluca Mavikent’e giden Vali Karaloğlu, ilk olarak Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ile Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan Kum Park’ta incelemelerde bulundu. Parkta vatandaşlarla sohbet eden Vali Karaloğlu, incelemelerin ardından beraberinde ki heyet ile tören alanına geçti.
FİDECİLERİ AYAKTA ALKIŞLAMALIYIZ
Törende konuşan Vali Münir Karaloğlu 13 Kasımda Antalya’nın batı yakasında Kumluca, Finike, Demre ve Kaş ilçelerinde gerçekten önemli bir felaketin olduğuna değindi. Milletlerin büyüklüğünü yaşanan felaketlerin ortaya çıkardığına dikkat çeken Vali Karaloğlu, Van depreminde 78 milyonun nasıl Van için çırpındığını görmüş bir yönetici olarak, bu felaketin çok kısa sürede aşılabileceğine inandığını vurguladı.
Felaket ne kadar büyük olursa olsun, büyük bir birliktelikle yaraların sarılabileceğini ifade eden Vali Karaloğlu, Kamu, hükümet, büyükşehir ve ilçe belediyelerinin afetzedeler için elinden geleni yaptığını ancak fide ve tohum firmalarının afetten fırsatçılık yapabilecekken, zor gününde çiftçilere fide bağışlamak istemelerinin çok değerli olduğunu, tüm firmaları kutladığını belirtti.
MUTLAKA TARSİM YAPTIRIN
Devletin afetten zarar gören çiftçilere ödediği 10 milyon TL’nin zararın tanzimi olmadığına ve devletin böyle bir görevinin de olmadığına dikkat çeken Vali Karaloğlu “Devlet felaketten sonra zararınızı tazmin etmez. Biz yerle bir olan çiftçimize can suyu verip, onların tesisini tekrar ayağa kaldıracak yardımı ettik. Yanlış anlaşılıp da benim zararım şuydu, şu kadar verildi, denilmesin. Zararı tanzim eden sigortadır. TARSİM ile ilgili problemler vardı. Sayın vekillerimizin gayretleriyle hem Bakanımıza hem Başbakanımıza bu durum aktarıldı. Şimdi iyileştirmeler yapıldı, yapılıyor. Çiftçimize çağrımız şu; özellikle bu yeni yapılan seraların mazereti de yok. TARSİM yapılsın. Allah vermesin, bundan sonra her hangi bir felaket olduğunda nerede bu devlet, nerede bu millet, demenize gerek yok. Çağırırsınız sigortacınızı ekspertinizi… Zararınızı tespit eder. Sonra da gelir zararınızı sigortanızı öder. Devlet olarak yaptığımız yardımlar sizi TARSİM sigortası yapmaktan alıkoymasın. Çiftçimiz tarlasını serasını sigortalasın” dedi.
ÇİFTÇİNİN DURUMUNU GÖRMELERİ İÇİN ANTALYA’YA ÇAĞIRDI
Televizyon programlarında çiftçiyle ilgili yapılan haberlere de değinen Vali Karaloğlu Türkiye’de serayla, tarımla ve üreticiyle ilgili konuşan herkesin Kumluca, Finike, Demre ve Kaş’ta ki seralara çağırdı. Bir hafta bu bölgedeki seraları ve üreticinin durumunu gördükten sonra konuşmaları gerektiğine değinen Karaloğlu, “İnanın bu konuşanların tamamı, 30 yıl önceki bilgisiyle konuşuyor. Bilgisini yenilemeden, çiftçimizin bugün hangi noktaya geldiğini görmeden konuşuyor. Bizim çiftçimiz zararlıya karşı kimyasalla mücadele etmiyor. Biyolojik mücadele yapıyor. Bizim çiftçimiz sofrasına koymadığını, çocuğuna yedirmediğini başkasına yedirmez. Bu kadar da ahlaklıdır” diyerek üreticilere sahip çıktı.
Vali Münir Karaloğlu’nun konuşmasının ardından, çiftçilere fide ve tohum bağışlayan firma temsilcilerine teşekkür plaketi takdim etmesiyle tören sona erdi.

Yorum yap