Salı, 24 Eylül 2019
Salı’da gündem ilgili babalık

Salı’da gündem ilgili babalık

Salı Sanayici ve İşadamları Grubu'na (Salı Grubu) konuk olan AÇEV Genel Müdürü Nalan Yalçın, anne çocuk eğitimini ve ilgili babalığı anlattı. Yalçın, beyin gelişimi için ilk 6 yılın mücizevi yıllar olduğunu söyledi.

14 ÜLKEDE UYGULANAN PROGRAMLAR
Salı Grubu’nun bu hafta yapılan olağan toplantısında anne ve çocuk eğitimi gündemde idi. Grup Başkanı Muharrem Koç moderatörlüğünde Antalya Tenis ve İhtisas Kulubü'nde yapılan toplantıya , “İlgili Babalık ve İlgili Babağın Güçlendirilmesinde Özel Sektrörün Rolü” isimli sunumu ile Anne Çocuk ve Eğitim Vakfı (AÇEV) Genel Müdürü Nalan Yalçın katıldı. 1993 yılından bu yana hizmet verdiklerine değinen Yalçın,AÇEV’in programlarının 14 değişik ülkede uygulandığını, 1 milyonu aşan anne çocuk ve aileye ulaştıklarını söyledi.

HEDEF OKUL ÖNCESİ EĞİTİM

Yalçın 0-6 yaş arası ihtiyaç sahibi çocuklar ve aileleri için çalıştıklarını belirterek, “İhtiyaç sahibi veya risk sahibi ailelerin çocukları genelde bakılıyor yani temel ihtiyaçları karşılanıyor. Diğer konulara vakit ayrılmıyor. Biz de o alanda devrede oluyor önleme müdahale rehabilitasyon zinciri içinde ilerliyoruz. Okul öncesi yani erken çocuk dönemi için ülkemizde okullaşma oranı henüz yüzde 58. OECD sıralamasında Türkiye okul öncesi okullaşma oranında en sonda. Biz de okul incesi eğitim konusunda yerel yönetimlerle de işbirliği yapıyoruz” dedi.

İLGİLİ BABALIK İÇİN 9 ALTIN KURAL

AÇEV olarak baba destek programlarını çok önemsediklerinin altını çizen Yalçın, “Programı 1996 yılında geliştirdik. Hedef, çocuk gelişiminde babanın aktif rol ve sorumluluk almasını sağlamak. Biz yaklaşık 13 bin gönüllümüz ile bu eğitimleri 15-20 kişilik programlarla veriyoruz. İlgili babalığın 9 altın kuralını anlatıyoruz. Destek alan programa katılan babaların çocukları ile ilişkisinde ciddi iyileşmeler pozitif gelişmeler oluyor. Onlara çocuklarınıza zaman ayırın sorumluluk alın ve dinleyin diyoruz” diye konuştu.

MÜLTECİ ÇOCUKLAR DA UNUTULMUYOR

Teknolojik destek konusunda değinen AÇEV Genel Müdürü Yalçın, “ilk6yıl.com adlı uygulamamızla doğru rehberlik şansı sunuyoruz 0-6 yaş arası ailelerimize. Mülteci çocuklarımızı da unutmadık uygulama Arapçaya çevriliyor o ailelere de ulaşmak amacımız onları yok sayamayız. Yine 15-35 yaş arası eğitimsiz genç annelere “Genç Kadınlar Gelişim Programı” ile ulaşmaya çalışıyoruz” dedi. İlgili babalık konusunda soruları da cevaplayan Nalan Yalçın’a toplantının sonunda başkan Muharrem Koç, gurup adına bir teşekkür plaketi sundu.

Yorum yap