Pazartesi, 18 Şubat 2019
CHP İL BAŞKANI KUMBUL: “TÜNEKTEPE ÖZELLEŞTİRİLEMEZ”

CHP İL BAŞKANI KUMBUL: “TÜNEKTEPE ÖZELLEŞTİRİLEMEZ”

Cumhuriyet Halk Partisi Antalya İl Başkanı Ahmet Kumbul, AKP’li Büyükşehir Belediyesi’nin Tünektepe’yi 29 yıllığına özel sektöre devretmesine yönelik ihaleye tepki gösterdi.

Yapılan işlemin özelleştirilme olduğunu belirten Cumhuriyet Halk Partisi Antalya İl Başkanı Ahmet Kumbul, “Türel, Konyaaltı sahili ile birlikte Tünektepe’yi de halka kapatmaya çalışıyor. AKP politikaları ile zaten giderek yoksullaştırılan halkımız Türel’in deyimi ile Tünektepe’yi artık sadece kartpostal gibi seyredecek” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Ahmet Kumbul, AKP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in giderayak Antalya’nın ortak değerlerini elden çıkarmaya başladığını, bunun son örneğinin de Tünektepe’nin 29 yıllığına özelleştirilmek istenmesi olduğunu söyledi.

Başkan Kumbul, Konyaaltı sahilinin hemen bitiminde yükselen 600 metre rakımlı Tünektepe’nin, üzerindeki tesisler ve yeni yapılan teleferik ile birlikte özelleştirilmesine yönelik ihalenin kabul edilemez olduğunu belirtti. 1970’li yıllarda İl Özel İdaresi tarafından yapılan Döner Gazino ve diğer sosyal tesislere, son yıllarda teleferiğin de eklenmesinin ardından Tünektepe’ye ilginin daha da arttığına değinen Kumbul, “Anlaşılan bu durum rantçıların iştahını kabarttı. Türel kentin ve kentlinin ortak değerlerini satmayı ya da sudan ucuza kiralamayı temel politika edindi. 29 yıllık süre ile Tünektepe’yi ihale etmek ‘Al senin olsun’ anlamına gelmektedir. Üstelik bizim paramızla yapılan teleferik işletmesi de ihaleyi alan şirkete verilmiştir. Bunun adı kiralama değil, özelleştirmedir. Tünektepe’ye çıkan teleferiğin Sarısu’daki ünitesinin bulunduğu plajın da özelleştirilmesi niyetin aslında ne olduğunu açıkça gösteriyor” dedi.

Yapılan ihale ile Tünektepe’yi alan firmanın 35.8 milyon liralık yatırım yapmasının yıllık 1.6 milyon lira kira ödemesinin söz konusu olduğuna dikkat çeken Kumbul, “Türel, yatırım maliyetinin yüksekliğinden, kaynak bulamamaktan söz etmesin. Her ağzını açtığında ilçelere yüzlerce milyon liralık yatırım yaptıklarını anlatan, Bütünşehir Yasası ile belediyenin büyük mali olanaklara kavuştuğunu, milyarlarca liralık bütçelere sahip olduklarıyla övünen Türel, parasızlıktan yakınamaz. Tünektepe Projesi, Büyükşehir’in kendi olanakları ile yapılabilecek bir yatırımdır. Eğer içi boşaltılmadıysa Büyükşehir’in Tünektepe’yi işletecek şirketleri vardır. Hal böyleyken Tünektepe’yi özelleştirmek, kentin bir değerinin daha halkın elinden alınmasıdır. AKP politikaları ile zaten giderek yoksullaştırılan halkımız Türel’in deyimi ile Tünektepe’yi artık sadece kartpostal gibi seyredecek” diye konuştu.

Kumbul sözlerini şöyle sürdürdü: “Görev süresinin bitmesine ve görevini Cumhuriyet Halk Partili Belediye Başkanına devretmesine bir yıl kalan Sayın Türel, giderayak kentin değerlerini satıp savmaya çalışıyor. Cumhuriyet Halk Partisi olarak Antalyalılarla birlikte, kamunun mallarının, sahillerimizin, koylarımızın elimizden bir bir alınmasına karşı sonuna kadar mücadele edeceğiz. Rantçıların değerlerimizi yok pahasına elimizden almasına ‘dur’ diyeceğiz.”.

Yorum yap