Cumartesi, 19 Ocak 2019
ANTALYA’NIN TARIMSAL HAFIZASI “BATEM” ZİYARETİ

ANTALYA’NIN TARIMSAL HAFIZASI “BATEM” ZİYARETİ

Vali Münir Karaloğlu Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nü (BATEM) ziyaret etti. Kurum yetkililerinden çalışmalar hakkında bilgi alan Vali Karaloğlu narenciye bahçelerinde incelemelerde bulunarak işçilerle sohbet etti.

Antalya'da narenciye ve tropik meyveler üzerine yaptığı çalışmalarla birçok başarıya imza atan BATEM'e ziyarette bulanan Vali Münir Karaloğlu Kurum Müdürü Dr. Abdullah Ünlü’den kurumun iş ve işleyişi hakkında bilgi aldı.
Üretim, laboratuvar, analiz, danışmanlık, deneme ve kontrol, araştırma, eğitim ve yatırım gibi bir çok alanda BATEM olarak hizmet verdiklerini açıklayan Abdullah Ünlü 5 ayrı lokasyonda 2.203 dekar açık, 41 dekar örtü altı üretim merkeziyle sebze, meyve, süs bitkileri, tıbbi ve aromatik bitkiler gibi binlerce çeşit ürün ürettiklerini belirtti. Ayrıca Ünlü, Kurumun sahip olduğu 12 adet laboratuvarda ürünlerin kalite standartları ve üretim kapasiteleri kontrol edilirken yeni ürünlerin ıslahının da gerçekleştirildiğine vurgu yaptı.
Türkiye'de tıbbi ve aromatik bitkilerin üretimi ve bu bitkilerin kullanıldığı endüstriyel alanlar üzerine ar-ge çalışmalarıyla hem çiftçi hem de tarımsal sanayi açısından bilgi üretilen BATEM’de her sene yüzün üstünde projenin gerçekleştirildiğini dile getiren Ünlü ayrıca kurumun bir çok yayına ve her sene yüzlerce akademik makaleye imza attığına da değindi.
Vali Münir Karaloğlu BATEM’de gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısının ardından müdürlüğün narenciye bahçelerini gezdi. Ürün ve mahsulleri inceleyen Vali Münir Karaloğlu bahçelerde çalışan işçilerle de sohbet etti.

Yorum yap