Cumartesi, 19 Ocak 2019
Akdeniz Üniversitesi’nde Türkiye’de Tarımsal Öğretimin 172. Yıl Dönümü Kutlandı

Akdeniz Üniversitesi’nde Türkiye’de Tarımsal Öğretimin 172. Yıl Dönümü Kutlandı

Türkiye’de tarımsal öğretimin başlamasının 172. yıl dönümü, Akdeniz Üniversitesi ev sahipliğinde yoğun bir katılım ve büyük bir coşkuyla kutlandı.

Akdeniz Üniversitesi Tören Alanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu ile başlayan ve Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Prof. Dr. Tevfik Aksoy Konferans Salonu’nda devam eden programa, Akdeniz Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Eyüp Sabri Topal, Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Davut Karayel, Antalya İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mustafa Özen, Antalya Ziraat Mühendisleri Odası Antalya Şube 2. Başkanı Ali Kaynak, Grow Fide Üretim ve Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Hasan Ünal, tarımsal kuruluşların temsilcileri ile çok sayıda akademisyen katıldı.
Konuşmasında tarımsal öğretimin önemine değinen Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Davut Karayel, “Günümüzde yaklaşık 1 milyar insan açlık sınırında, 2 milyar insan yetersiz beslenmektedir. Bunun yanında dünya nüfusunun 2050 yılında 9,6 milyara ulaşacağı öngörülmektedir. Giderek artan dünya nüfusunun gıda ihtiyacının karşılanabilmesinin yolu tarımsal verimliliğin arttırılmasından geçmektedir. Tarımsal verimliliği en çok etkileyen faktör ise şüphesiz eğitimdir.” dedi. Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi olarak bu bilinçle hareket ettiklerini belirten Dekan Karayel, “Antalya başta olmak üzere ülke tarımına hizmet etmeye ve bilim dünyasının saygın bir üyesi olma yolunda çalışmalarımızı kararlılıkla sürdürmeye devam edeceğiz.” diye konuştu.
Antalya’nın ülkenin tarımsal anlamdaki başkenti olduğuna değinen Antalya İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mustafa Özen ise Antalya’da tarım sektöründeki olumlu ya da olumsuz bir gelişmenin sadece ülkeyi değil yakın coğrafyadaki ülkeleri dahi etkileyen bir durum ortaya çıkardığını belirterek, “Bu konuyla ilgili Antalya’daki tarım sektörünün paydaşlarına, ziraat mühendislerine, ziraat mühendislerini yetiştiren kıymetli hocalarıma büyük sorumluluk düşmektedir.” dedi. Antalya’daki tarım sektörü paydaşları olan özel sektör, sivil toplum kuruluşları, ilaç bayileri, gübreciler ve çiftçilerin çok güçlü olduğunu söyleyen Özen, asıl problemin bütün bu paydaşlar arasındaki iş birliği ve güç birliğinin yeterince yapılamaması olduğunu sözlerine ekledi.

Antalya Konservatuvarı Öğretim Elemanları’nın müzik dinletisinin ardından Grow Fide Üretim ve Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Hasan Ünal’ın ‘Türk Tarımı’nın Dünü, Bugünü, Yarını’ konulu konferansının gerçekleştirildiği etkinlik, meslekte 30 yılını dolduranlara plaket verilmesi ile son buldu.

Yorum yap