Salı, 25 Haziran 2019
ANTALYA KAŞ, KASABA KIBRIS BARAJI’NDA YÜZDE 25 FİZİKİ GERÇEKLEŞMEYE ULAŞILDI

ANTALYA KAŞ, KASABA KIBRIS BARAJI’NDA YÜZDE 25 FİZİKİ GERÇEKLEŞMEYE ULAŞILDI

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından Antalya Kaşta yapımı devam eden Kıbrıs Barajı’nda yüzde 25 fiziki gerçekleşmeye ulaşıldı. Barajın tamamlanarak sulama projesinin de hizmete alınması ile bölgede 35.170 dekar zirai arazi suyla buluşacak.

Kıbrıs Barajı, Antalya’nın Kaş ilçesi sınırlarında Kasaba mahallesinde inşa ediliyor. Kaş’a 15 km mesafede ve sulama maksatlı olarak inşa edilen bu baraj ile Kasaba, Dirgenler, Uğrar, Karadağ, Ahatlı, Çeşme, Belkonak’ta bulunan toplam 35.170 dekar araziye sulama suyu temin edilecek.
Barajın Yatırım Bedeli Yaklaşık 38 Milyon Lira
Kil çekirdekli kum çakıl dolgu tipinde inşa edilen ve temelden yaklaşık 69 metre yükseklikte inşa edilen Kıbrıs Barajı yaklaşık 38 milyon lira yatırım bedeline sahip bulunuyor. Derivasyon tüneli portal imalatlarının tamamlandığı projede, tünel kazısı ve gövde kazı imalatı ise devam ediyor. Projenin hizmete alınması ve bölgedeki zirai arazilerin suyla buluşması ile çiftçilerin dekar başına 2.422 lira ilave gelir sağlaması hedefleniyor. Dolayısıyla da ülke ekonomisine yıllık yaklaşık 85 milyon lira katkı verilmesi öngörülüyor.
Diğer yandan yaklaşık 39 milyon metreküp göl hacmine sahip olacak baraj sayesinde 4.220 kişiye istihdam alanının da açılması bekleniyor.
Barajın 2018 Sonunda Bitirilmesi Hedefleniyor
Barajın 2018 yılı sonunda bitirilmesinin hedeflendiğini vurgulayan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ise “ Antalya her şeyin en iyisine layık. Antalya tarihinde görmediği yatırımları son 14 yılda aldı. Biz de Bakanlık olarak Antalya’ya ne gerekiyorsa yapıyoruz. Antalyalı çiftçilerimizin topraklardan daha fazla verim alabilmesi için bir bir sulama projelerini hayata geçiriyoruz. Bundan sonra da yatırımlarımız sürecek” değerlendirmesinde bulundu.

Yorum yap