Salı, 25 Eylül 2018
MÜHENDİS ADAYLARI SEBZELERİ YERİNDE ÖĞRENİYOR

MÜHENDİS ADAYLARI SEBZELERİ YERİNDE ÖĞRENİYOR

Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü öğrencileri sebze yetiştiriciliği ve ıslahını yoğun uygulama eğitimleri ile öğreniyor.

MÜHENDİS ADAYLARI SEBZELERİ YERİNDE ÖĞRENİYOR

Öğrenciler, Sebze Yetiştiriciliği dersi kapsamında Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Halil Demir rehberliğinde, Süral Su Topraksız Tarım İşletmeleri ve Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü (BATEM) Sebzecilik Bölümü’ne yapılan teknik inceleme ve uygulama gezisinde önemli bilgiler elde ettiler.

Önce topraksız tarım işletmesini gezen öğrencilere, üretimin aşamaları ayrıntılı olarak gösterilerek topraksız tarımın her aşamasının önemli olduğu, üretim aşamasında yapılacak bir hatanın ciddi verim ve gelir kaybına sebebiyet verdiği belirtildi. Topraksız tarım işletmesinden sonra BATEM’e geçen öğrenciler, sebze ıslahı konusunda yapılan çalışmalar hakkında bilgiler aldı. Sebzecilik Bölümü’nden Dr. Aylin Kabaş, Dr. Filiz Boyacı, Dr. Rana Kurum ve Ziraat Yük. Müh. Ramazan Özalp farklı sebze türlerinde verim, kalite, hastalık ve zararlılara dayanıklı çeşit elde etmek için neler yapılması gerektiği konusunda kısa bilgiler aktardılar. Teknik gezide öğrencilere ayrıca çiçek tipleri gösterilerek tozlama uygulaması da yaptırıldı.

Bahçe Bitkileri Bölümü öğrencilerinin sektörel olarak ülkemizin en şanslı bölgesinde eğitim aldığını söyleyen Dr. Halil Demir; “Bölümümüze gelen öğrencilerin ve tarım sektörünün bizden beklentileri çok yüksek. Sektör iyi yetişmiş ziraat mühendislerini bekliyor. Bizler de teorik derslerin yanında bizzat uygulamalar yaptırarak bu açıdan elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz.” dedi.

Yorum yap