Pazar, 25 Ağustos 2019
Andrey Karlov’un ismi Demre’de yaşayacak

Andrey Karlov’un ismi Demre’de yaşayacak

Türkiye- Rusya Medya Forumu’na katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Demre’de Noel Baba Kilisesi’ne giden yola, silahlı saldırı sonucu ölen Rusya’nın Ankara Eski Büyükelçisi Andrey Karlov’un isminin verileceğini söyledi.

Belek’te gerçekleşen Türkiye Rusya Medya Forumu’nun açılışında konuşan Başkan Menderes Türel, “İki ülkenin arasındaki ilişkilerin daha da güçlenmesi ve geleceğe daha emin adımlarla yürümesi fevkalade önem arz ediyor. En zor süreçlerde dahi bu dostluğa gölge düşmedi ve bu dostluk yerini güçlü bir şekilde korudu. Şimdi gerçekten çok güçlü bir siyasi ilişki ve toplumsal ilişki dönemi yaşıyoruz” dedi.
RUS İLİŞKİLERİNDE ANTALYA’NIN ROLU ÇOK FARKLI
“Rus misafirlerimizi Antalya’da en güzel şekilde ağırlıyor olmak, bizim turizm sektöründeki en önemli referans belgemiz” diyen Türel, şunları söyledi: “Turizm sektörü içerisinde yapılan anketlere baktığımızda gelen misafirlerimizin memnuniyeti yüzde 90-95’lerin üzerinde. Bu da gerçekten bizim başka bir onur belgemiz oluyor. Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı iken Moskova’daki turizm fuarına birçok kez katıldım. Orada elimizde broşürler turizmci arkadaşlarımızla Antalya’nın tanıtımını yapmak üzere büyük bir gayretin içerisindeydik. Türkiye’ye gidiyor musunuz, sorusunun cevabını Türkiye’ye gitmiyoruz, biz Antalya’ya gidiyoruz şeklinde almamız Antalya’nın Rusya’daki önemini çok güzel şekilde anlatan cümleler oldu. Antalya’nın Rusya nezdindeki çok farklı konumunu, özellikle kardeşlik ilişkilerinin, toplumsal dostluğun geliştirilmesi açısından Antalya’nın farklı bir rol aldığını görmek bizim için büyük bir mutluluk vesilesi.”
ANDREY KARLOV’UN İSMİ DEMRE’DE YAŞATILACAK
Antalya Büyükşehir Belediyesi ilişkilerin güçlenmesi için gereken adımları en güzel şekilde atmaya devam ettiklerini belirten Başkan Türel, “Bugün Andrey Karlov Vakfı beni ziyarete gelecek. Rahmetli Karlov benim de birçok projede birlikte çalıştığım iyi tanıdığımız çok kıymetli bir diplomattı. Öyle bir dostumuzu kaybetmenin bizde büyük bir yarası oluştu. Sayın Karlov’un isminin Antalya’da yaşatılması hususunda adım atacağımızı başsağlığı için Rus başkonsolosluğumuzu ziyaretimizde ifade etmiştim. Geçtiğimiz Büyükşehir Meclisi’nde bununla ilgili adımı attık. Demre’de özellikle Rus turistlerin çok güzel bir şekilde ibadet ettiği St. Nicolas yani Noel Baba Kilisesi’ne giden yola Sayın Andrey Karlov’un adının verilmesi hususundaki teklifimizi yaptık. Böylece Sayın Karlov’un Antalya’da özellikle Rus turistlerin en yoğun olduğu caddede yaşatılması bizim ilişkilerimizi adeta bir nişanesi olacak. O yüzden biz Rus dostlarımızı hiçbir zaman unutmuyoruz unutmayacağız unutturmayacağız” diye konuştu.

Yorum yap