Pazartesi, 23 Eylül 2019
ATAY USLU ANTALYA-KONYA ALTERNATİF YOL VE DEMİRKAPI TÜNELİ İNŞAATINDA

ATAY USLU ANTALYA-KONYA ALTERNATİF YOL VE DEMİRKAPI TÜNELİ İNŞAATINDA

Ak Parti Milletvekili Atay Uslu Toroslar'da ve Antalya'nın Ilçelerinde bir yandan vatandaşlarla buluşurken diğer yandan yatırımları yerinde inceliyor ve kontrol ediyor. Milletvekili Atay Uslu, İbradı İlçesine yaptığı ziyarette, Demirkapı Tünelini ve İbradı-Taşağıl bölünmüş yolu şantiyesini de ziyaret ederek, incelemelerde bulundu.

Konya-Antalya arasında Seydişehir-Akseki-Manavgat üzerinden sağlanan ulaşıma alternatif olacak yeni yol, Beyşehir-Derebucak-İbradı-Serik üzerinden de bu iki ili birbirine bağlayacak. Tünel ve yol yapım çalışmaları tamamlandığında Antalya-Konya arasındaki mesafe 45 kilometre kısalacak.

5+5 KM DEMİRKAPI TÜNELİ İNŞAATINDA 370 İŞÇİ VE MÜHENDİS

Ak Parti Antalya Milletvekili Atay Uslu İbradı ilçesi Eynif Ovası'nda bulunan tünel şantiyesine yaptığı ziyaret esnasında işçilerle sohbet etti ve şu açıklamalarda bulundu: "Antalya ile Konya arasında alternatif yol çalışmasında ve çift tüp olarak toplamı 10 km olacak Demirkapı Tünellerinde çalışmalar hızla devam ediyor. Tünel ve yol inşaasında 370 işçi ve mühendisimiz 24 saat esasıyla çalışıyor. Tünelin birinci 5 km'lik tüpünde delme işlemleri bitti, betonlama işlemlerinde sona gelindi. İkinci 5 km'lik tünelinde 5 ayrı noktadan kazma işlemi devam ediyor ve 1,5 km'lik kısmı kazıldı.

BİR TÜNEL VE İKİ İKLİM
Bu yeni yol güzergahı ve mühendislik harikası Demirkapı Tüneli, Akdeniz Bölgesi ile İç Anadolu'yu birbirine daha da yakınlaştırıyoruz. Tünelin girişi İç Anadolu, çıkışı Akdeniz Bölgesi. Kışın bir tarafta kar yağarken, diğer çıkışta güneşli ve sıcak hava hissedilebilecek. Tünelin girişi ve çıkışı arasında 8-10 ℃ sıcaklık farkı olduğundan, 5 dakikalık geçiş sürecinde iklim farklılığı hissedilecek. Filmlerde Zaman Tüneli ile başka zamanlara geçiş sahnelerini çok görürüz. Bu Demirkapı Tüneli ile çok kısa sürede İklim geçişlerini yaşayacağız. Demirkapı Tüneli adeta İklim Tüneli.

İBRADI-AKSEKİ KÜLTÜR VE TURİZM HAVZASININ CAZİBESİ ARTIYOR
Demirkapı Tüneli'nin, projenin tamamlanmasıyla bölgenin ekonomik yapısında, turizm cazibesi de pozitif olarak değişecektir. Bölgenin yayla ve kültür turizmi potansiyeli çok yüksek. Ulaşım sayesinde Üzüm Dere Vadisi, Altınbeşik Mağarası, Ormana, Cevizli ve İbradı-Akseki Havzaları Kültür ve Doğa Destinasyonu hareketlenecektir. Durmak yok, yolara, tünellere, havaalanlarına, hızlı trene devam diyoruz. Millete hizmet aşkı ile adeta bir Ferhat gibi dağları delen ve bu yatırımlara vesile olan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a, Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım'a ve Hükümetimize, Ulaştırma Bakanımıza, Dışişleri Bakanımıza bu toprakların bir evladı olarak şükranlarımı bir kez daha arz ederim. "

Antalya Milletvekili Atay Uslu gerekli güvenlik önlemleri alındıktan sonra Tünel içerisinde ve yol güzergahında incelemeler yaptı, ardından İbradı'nın Başlar mahallesinde de vatandaşlarla buluştu.

Yorum yap