Salı, 17 Eylül 2019
ATAY USLU DOMATES FİDELERİNİ TOPRAKLA BULUŞTURDU

ATAY USLU DOMATES FİDELERİNİ TOPRAKLA BULUŞTURDU

Antalya'da örtü altında kış sebzelerinin ekim ve dikim çalışmaları başladı. Türkiye'de örtü altı üretimde çok önemli bir yeri olan Antalya'da yeni sezon fide dikimine başlandı.

Ak Parti Antalya Milletvekili Atay Uslu Demre ilçesinde çiftçileri ziyaret etti, çiftçilerle beraber ilk fideleri toprakla buluşturdu. Aynı zamanda kendiside çiftçi olan Milletvekili Atay Uslu'nun domates fidelerini pratik bir şekilde ve ustalıkla toprakla buluşturduğu görüldü.

ŞİMDİ EKİM DİKİM ZAMANI
Türkiye'de örtü altı alanlarda üretilen sebze-meyve miktarı da 10 yılda yaklaşık yüzde 50 artış gösterdi. Yeni alanların eklenmesi ve seraların verilen hibe desteklerle modernizasyonu, sera ısı kontrolü gibi ileri teknolojinin kullanılması ile örtü altı üretimde Türkiye Avrupa'nın en büyüğü, Dünyanın da Çin'den sonraki
ikinci ülkesi oldu. Sera olarak da adlandırılan örtü altında fide dikim zamanı başladı.

ÇİFTÇİ FİDELERİ BEBEK HASSASİYETİ İLE YETİŞTİRİYOR
Milletvekili Atay Uslu Demre'de seraları gezerek, çiftçileri ziyaret etti ve bir serada şunları ifade etti: "Bu gün ilk domates fideleri diken hemşerilerimize, çiftçilerimize kolaylıklar ve bereket diledik. Eylül Ayı itibariyle fideler toprakla buluşturulmaya başlanıldı. Bu Fidelerin yetiştirilmesi bir aydan fazla sürüyor. Örtü altında toprağa dikiminden sonrasında ise fideler cinsine göre, 75 ila 90 gün arasında ürün vermeye başlayacaktır. Çiftçimiz en az 120 gün bu fidelere bir bebeğe bakaracasına bakıyorlar, özen gösteriyorlar ve ürünü alabiliyor. Yaklaşık 120 gün sonraki ilk üründen sonra cinsine göre en az 3 ay daha ürün verme süresince özenli bakım devam etmek zorunda. Zor ve zahmetli bir iş. Her fideye ayrı bir özen gösteriliyor. Çiftçinin emeğinin karşılığını alabilmesi için desteklerimiz hep devam edecek."

DOMATES PAZARI TAYYİP ERDOĞAN'IN DA GÜNDEMİ

Ak Parti Milletvekili Atay Uslu açıklamasının devamında pazarı büyütmek için çalışıldığını da ifade ederek şu bilgileri verdi: " Batı Antalya'da Çiftçiler şöyle der: Ürününe güvenme, pazara güven. Biz hem teşvik ve desteklerle hem de pazarın büyütülmesi için çiftçimizin yanındayız. Geçen yıl Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın Rusya Cumhurbaşkanı Putin ile görüşmesinde terör, Suriye krizi, Orta Doğu gibi hayati konuların yanında Domates de ana gündem maddesiydi. Görüşme bitince yapılan ortak açıklamada Domates dışında anlaştık denildi. Domates ihracatında anlaşılamaması bizi üzdü. Ancak görüldü ki, çiftçimizin bir sorunu varsa, domatesin ihracı sorunu varsa, artık o konu Cumhurbaşkanın da derdi oluyor. Eskiden domates para etmeyince Antalya'daki yetkililer hatta ilçedeki yetkililer bile duymazdı. Şimdi ise bizzat Cumhurbaşkanımızca, Hükümetimizce takibe alınıyor ve Devletin gündemi oluyor, Moskova'da bile ana dosya oluyor. İşte millet için çalışan devlet, işte milletinin derdiyle dertlenen Cumhurbaşkanı. Pazardaki ihracat sorunu konusu Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu'nun da yakın takibinde. O konuda müjdeli haberler vermek için çalışmalar yapılıyor. Tarım ve Hayvancılık Bakanı'mızı Sayın Eşref Fakıbaba'yı da seraları incelemek, çiftçimizi de dinlemek üzere Bölgemize davet ettik. Çiftçimizin hizmetinde olmaya devam edeceğiz. Yeni sezonda çiftçilerimizin bol, bereketli ve afetsiz bir sezon geçirmelerini temenni ediyorum. "

ÖRTÜ ALTINDA 41 ÇEŞİT MEYVE SEBZE
Kayıtlara göre örtü altı tarım ile geçen yıl 41 çeşit sebze ve meyve yetiştirildi. Toplam üretimin yarıdan fazlasını ise domates oluşturdu.
Atay Uslu Demre ilçesinde serada çiftçilerle buluştuktan sonra, Demre İmam Hatip Ortaokulunu ve Kaymakamını ziyaret etti, İlçe yönetim kurulu toplantısına ve Ahilik Haftası programlarına katıldı. Atay Uslu'nun ziyaretlerine Ak Parti İlçe Başkanı Bayram Arıcı, parti teşkilatı, oda başkanları ve vatandaşlar eşlik etti.

Yorum yap